Powstanie ulica Tytusa, Romka i A?Tomka?

10 września 2012


W Krakowie trwają poszukiwania nowej, niewielkiej uliczki, której patronem mogliby zostać bohaterowie ukazującej się od ponad pół wieku serii komiksowej autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego ? Tytus, Romek i A?Tomek.

Jak donosi „Dziennik Polski”, krakowski satyryk Adam Grzanka stara się przekonać władze miasta do nazwania jednej z ulic Nowej Huty imieniem trójki komiksowych bohaterów. Pomysł podoba się przynajmniej niektórym przedstawicielom rady miasta, ale w prowadzonym przez Wydział Geodezji banku nazw czeka na swoją kolej kilkudziesięciu innych patronów, w tym laureatka Literackiej Nagrody Nobla, Wisława Szymborska.

Adam Grzanka dał się już poznać jako zapalony miłośnik twórczości nestora polskiego komiksu, organizując w zeszłym roku na deskach Teatru Ludowego spektakl „Ychu-Dychu, czyli Tytus, Romek i A’Tomek” opartego na XIII księdze przygód dwójki harcerzy oraz uczłowieczanej przez nich małpy.

Gdyby zamierzenie satyryka udało się zrealizować, Kraków mógłby się poszczycić pierwszą w Polsce ulicą nazwaną na cześć fikcyjnych postaci komiksowych (na mapach miast znajdziemy wprawdzie kilka ulic imienia Koziołka Matołka, ale książeczki stworzone przez Kornela Makuszyńskiego oraz Mariana Walentynowicza ? choć prekursorskie dla całego gatunku – nie są stricte komiksami).

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy