Powstanie nagroda literacka imienia Ursuli K. Le Guin. Za jakie dzieła będzie wręczana?

10 listopada 2021

Spadkobiercy zmarłej w styczniu 2018 roku Ursuli K. Le Guin ogłosili ustanowienie nagrody literackiej jej imienia dla autorów beletrystyki. Po raz pierwszy wyróżnienie zostanie przyznane w 2022 roku, w 93. rocznicę urodzin patronki.

Wartość nagrody wyniesie 25 tysięcy dolarów. Ma być ona wręczana za dzieło „imaginacyjnej fikcji”. Spadkobiercy powiedzieli, że chcą uhonorować powieści, które „odzwierciedlają niektóre tematy i idee” kluczowe dla twórczości patronki, w tym „nadzieję i wolność, alternatywy dla konfliktów i holistyczne spojrzenie na miejsce ludzkości w świecie przyrody”. Wyróżnienie ma być wręczane pisarzom, o jakich Ursula K. Le Guin mówiła, odbierając w 2014 roku medal National Book Foundation za wybitny wkład w literaturę amerykańską.

Powiedziała wówczas, że dzieli się medalem ze „wszystkimi pisarzami, którzy tak długo byli wykluczeni z literatury – moimi kolegami autorami fantastyki i science fiction, pisarzami wyobraźni, którzy przez 50 lat widzieli, jak piękne nagrody wędrują do tzw. realistów”. Jak dodała, kiedy nadejdą trudne czasy, „będziemy potrzebowali pisarzy, którzy widzą alternatywy wobec tego, jak żyjemy obecnie, przejrzą nasze ogarnięte strachem społeczeństwo, (…) a nawet wyobrażą sobie prawdziwe podstawy do nadziei”, pisarzy, którzy „pamiętają wolność – poetów, wizjonerów – realistów większej rzeczywistości”.

Theo Downes-Le Guin, syn i literacki wykonawca testamentu pisarki, powiedział, że liczy na to, iż nagroda zapewni pomoc i uznanie twórcom, którzy w innym przypadku nie zostaliby docenieni. „Wielu zdaje sobie sprawę z ironii polegającej na tym, że sama Ursula była podejrzliwa wobec nagród i wyróżnień literackich. Jednocześnie dostrzegała ich prawdziwą wartość w honorowaniu pisarza i zwiększeniu dostępności dobrego, niedocenianego pisarstwa. Wiedziała też, że trochę pieniędzy, przyznanych we właściwym momencie i we właściwym duchu, może stanowić punkt zwrotny w możliwościach pisarza do dalszego pisania” – dodał.

Książki, które spełniają kryteria nagrody, mogą zgłaszać wszyscy: czytelnicy, autorzy, księgarze, wydawcy, bibliotekarze i inni. Następnie zarząd powierniczy majątku pisarki utworzy listę nominowanych, spośród których jurorzy wyłonią zwycięzcę. W kapitule nagrody zasiądą: David Mitchell, Luis Alberto Urrea, Becky Chambers, Molly Gloss i Adrienne Maree Brown. Przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji nagrody rozpocznie się 1 lutego 2022 roku. Laureata lub laureatkę poznamy 21 października przyszłego roku.

[am]
fot. Marian Wood Kolisch/Oregon State University/Wikimedia Commons

Tematy: , ,

Kategoria: newsy