banner ad

Powstanie film o relacjach Thomasa Wolfe?a i Maxa Perkinsa

7 listopada 2012


Colin Firth i Michael Fassbender zagrają w filmie opowiadającym o relacjach Thomasa Wolfe?a z jego redaktorem Maxem Perkinsem.

Film ma nosić tytuł „Geniusz” i nakręcony zostanie na podstawie bestsellerowej biografii A. Scotta Berga ?Max Perkins: Redaktor geniusza?. Opowieść koncentrować się będzie na szybkiej sławie, jaką Wolfe zdobył na literackiej scenie, oraz jego burzliwej przyjaźni z Maxem Perkinsem, redaktorem, który odkrył m.in. F. Scotta Fitzgeralda i Ernesta Hemingwaya.

Thomas Wolfe zaliczany jest do najważniejszych przedstawicieli dwudziestowiecznej amerykańskiej literatury. Uznany przez Williama Faulknera za najważniejszego pisarza ich pokolenia, podziwiany przez Jacka Kerouaca, Raya Bradbury’ego czy Philipa Rotha, był jednym z pierwszych mistrzów prozy autobiograficznej. Swoją debiutancką powieścią ?Spójrz ku domowi, Aniele? wywołał skandal. Mieszkańcy rodzinnego Asheville do tego stopnia poczuli się dotknięci ujawnieniem sekretów lokalnej wspólnoty, że pisarz przez osiem lat wolał nie pojawiać się w miasteczku.

Chociaż współpraca z Perkinsem została zerwana po tym, jak druga powieść Wolfe?a ukazała się w znacznie pociętej i zredagowanej formie, to jednak panowie pozostali przyjaciółmi. Max Perkins był nawet literackim wykonawcą testamentu Wolfe?a po śmierci pisarza w 1938 roku.

Zdjęcia do ?Geniusza? zapowiedziane zostały na początek 2014 roku. Scenariusz napisze laureat Złotego Globu John Logan (m.in. współautor scenariuszy do ?Gladiatora? i najnowszego Bonda ?Skyfall?). Thomasa Wolfe’a zagra Michael Fassbender, Colin Firth zaś wcieli się w postać Maxa Perkinsa.

fot. USC Univesity of Southern California/Gear Media

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film, newsy