Powstały artystyczne wideoklipy do utworów 18 poetów biorących udział w tegorocznej akcji „Wiersze w mieście”

16 maja 2023

„Życie, kochany, jest bez przerwy” – tak kończy swój wiersz portugalska poetka Filipa Leal. Utwór w przekładzie Wojciecha Charchalisa to jedno z 18 krótkich dzieł europejskich autorów biorących udział w tegorocznej odsłonie „Wierszy w mieście”, która trwa od 20 kwietnia pod hasłem „Przerwa”. Na ostatniej prostej akcji organizatorzy ogłosili premierę cyklu autorskich wideoklipów artystki Oli Wasilewskiej.

„Trzeba przyznać rację Filipie Leal: 'Życie jest bez przerwy’ i nie weźmiemy od niego wolnego. Jednak nic nie nadaje mu takiej wyrazistości i pełni, jak momenty, w których zwalniamy tempo, łapiemy oddech i w codziennym biegu znajdujemy czas na najmniejszą nawet przerwę” – piszą organizatorzy akcji, która trwać będzie już tylko do 21 maja. Dlatego też namawiają wszystkich do zrobienia sobie przerwy na poezję. Na finał akcji kuratorka projektu, poetka Natalia Malek, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, zachęca do czytania, słuchania i oglądania udostępnionych w tym roku wierszy europejskich, a także prezentowania własnej twórczości.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

W poniedziałek 15 maja miały swoją premierę artystyczne wideoklipy, które wizualnie interpretują wiersze. Ich autorka, Ola Wasilewska, bazując na tekstach i dźwiękach, stworzyła oryginalne miniatury wideo. Artystka od lat współpracuje z poetami i muzykami przy animacjach, wizualizacjach i projektowaniu książek. Jej klipy były wyróżnione na festiwalach animacji, m.in. Animafest Zagrzeb i O!PLA, czy pokazywane podczas międzynarodowego festiwalu poezji performatywnej Spoken Word Festival Warsaw.

Dla „Wierszy w mieście” Wasilewska zinterpretowała wszystkie 18 utworów. Barwne graficzno-dźwiękowe kolaże, które można oglądać na kanale YouTube i stronie internetowej projektu, jak również w mediach społecznościowych akcji, oddają ducha europejskiej poezji, wzbogacają jej przekaz i dopełniają interpretację.

Organizatorzy „Wierszy w mieście” wciąż zachęcają czytelników do odkrywania poezji podczas wiosennych spacerów, przerw od pracy i codziennych zajęć. Dla mieszkańców Warszawy dobrą okazją do tego jest wystawa prezentująca „Wiersze w mieście” przy Rumuńskim Instytucie Kultury przy ul. Chopina 10. Utwory wybrane do akcji wyświetlane są też w Galerii Metro Świętokrzyska, czyli w przejściu podziemnym na stacji Świętokrzyska, gdzie krzyżują się dwie linie metra. Można się na nie natknąć też w autobusach, tramwajach i przestrzeni publicznej Warszawy.

Wiersze w językach narodowych i w polskich przekładach, wraz z biogramami autorów i tłumaczy, dostępne są na www.wierszewmiescie.eu. Także na stronie internetowej projektu oraz w podcaście w serwisie Spotify wielbiciele poezji mogą posłuchać utworów czytanych przez aktorów, Annę Szawiel i Filipa Kosiora, oraz przez same poetki i poetów. Udostępniamy je też na naszym profilu na Instagramie.

Akcję „Wiersze w mieście” organizują europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w Stowarzyszeniu EUNIC oraz miasto stołeczne Warszawa. Partnerem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Podczas akcji prezentowanych jest 18 wierszy z różnych krajów i regionów Europy. Do tegorocznego hasła „przerwa” – czasem dość przewrotnie – odnoszą się autorki i autorzy z Austrii, Estonii, Flandrii, Galicji, Irlandii, Kraju Basków, Krain Katalońskich, Litwy, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Ziemi Mirandyjskiej.

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy