Powstała aplikacja pomagająca pisać interaktywne powieści

28 lipca 2012


Na rynku oprogramowania pojawiła się darmowa aplikacja internetowa pomagająca w pisaniu interaktywnych powieści.

W dobie czytników i iPadów pojawia się, szczególnie dla młodszych czytelników, coraz więcej książek typu „wybierz swoją własną przygodę”, pozwalających na poprowadzenie losów bohatera na kilka możliwych do wyboru sposobów. Takie rozgałęzienie narracyjne może przysporzyć twórcom wielu problemów związanych ze zwielokrotnieniem wydarzeń czy zbieżnością fabuły.

Teraz firma Inkle opublikowała w sieci aplikację, która ułatwia pisanie podobnych powieści. „Staramy się, aby ludzie mogli skupić się na opcji 'tylko pisanie’, a nie myśleć o wykresach historii i innych tego typu rzeczach” ? powiedział w rozmowie z Co.Design dyrektor kreatywny Inkle, Jon Ingold. „Takie podejście oznacza, że nie musisz martwić się o kształt swojej opowieści – po prostu pisz, co uważasz, że powinno być napisane, a książka będzie posuwała się do przodu.”

Chociaż interfejs programu jest stworzony w języku angielskim, użytkowanie go nie powinno sprawiać większego problemu. Inklewriter dostępny jest pod adresem: http://writer.inklestudios.com/

Powieści interaktywne to zjawisko, które zyskało na popularności dzięki Internetowi oraz książkom cyfrowym, jednak było znane już wcześniej. Pomijając eksperymentalne powieści hipertekstowe, najczęściej oferta tego typu książek skierowana jest do młodzieży. Książki z rodzaju „wybierz swoją własną przygodę” przybierają często formę gier paragrafowych. W latach 90. pewną popularnością w Polsce cieszyła się seria „Wehikuł czasu”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy