Powstał pierwszy polski serwis crowdfundingowy dedykowany audiobookom

29 kwietnia 2013

Kolekti - pierwszy polski serwis crowdfundingowy z audiobookami
W kwietniu na rynku książki pojawił się nowy serwis finansowania społecznościowego. Kolekti.pl, bo tak nazywa się projekt, tym różni się od pozostałych portali zajmujących się crowdfundingiem, że w pełni dedykowany jest audiobookom.

W projekt serwisu aktywnie zaangażowały się dwie popularne spółki blisko związane z rynkiem audiobooków: Ateria i Fonopolis. Kolekti.pl umożliwia wszystkim miłośnikom książek mówionych współfinansowanie nagrania nowych, długo oczekiwanych na rynku tytułów.

Wśród pierwszych propozycji, jakie znalazły się na stronie serwisu, jest m.in. zbiórka pieniędzy na realizację „Lux Perpetuę”, czyli ostatnią część „Trylogii Husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego. W ciągu najbliższych pięciu miesięcy twórcy superprodukcji muszą uzbierać niebagatelną kwotę 99 tysięcy złotych. W zamian za wsparcie oferują nie tylko możliwość wizyty w studiu, ale także udział w nagraniach razem z profesjonalnymi aktorami.

W Kolekti.pl dostępny jest już także pierwszy audiobook kryminalny ? dzieło królowej szwedzkiego kryminału Camilli Läckberg pt. „Niemiecki bękart”. Miłośnicy postapokalipsy mogą z kolei sfinansować powstanie audiobooka na podstawie pierwszego tomu trylogii Andrieja Djakowa, ukazującej się w ramach Uniwersum Metro 2033.

Chociaż propozycje w Kolekti.pl zgłaszają wydawnictwa, to jednak ? podobnie jak i w innych serwisach crowdfundingowych ? to właśnie użytkownicy zadecydują, które audiobooki pojawią się na rynku. W zamian za wsparcie klienci otrzymają plik lub płytę z korzystnym rabatem albo specjalną nagrodę odpowiadającą poniesionemu wkładowi. Po uzbieraniu oczekiwanej kwoty pieniężnej, nagrania dostępne będą w sprzedaży na portalach Audiobook.pl i Audeo.pl.

Finansowanie przedsięwzięć poprzez społeczność internautów zainteresowanych realizacją danego projektu, staje się coraz popularniejszą metodą na wydawanie książek, również tych w wersji mówionej. Jak szacują specjaliści, polski rynek audiobooków rośnie w tempie kilkudziesięciu procent rocznie i w 2016 roku może być wart nawet 200 milionów złotych.

Więcej informacji o projektach i serwisie znajdziemy na stronie kolekti.pl lub www.facebook.com/kolekti.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy