banner ad

Powstał pierwszy od 25 lat film dokumentalny o Bolesławie Leśmianie

14 grudnia 2018


Jeden z najoryginalniejszych polskich poetów, Bolesław Leśmian, doczekał się nowego filmu dokumentalnego. Twórcom udało się dotrzeć do niepublikowanych do tej pory materiałów autorstwa poety. Premiera „W szumie gwiazd jestem” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk w sobotę 15 grudnia na kanale TVP Historia.

Ostatni film dokumentalny o Leśmianie pochodzi z 1993 roku, czyli jeszcze z epoki analogowej. „W szumie gwiazd jestem” to zatem pierwsza produkcja o poecie zrealizowana w nowoczesnej technologii cyfrowej. Dokument pokazuje Leśmiana w kontekście miedzywojnia, w latach 20. zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne. Artysta mieszkał w prowincjonalnym Zamościu, ale obracał się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości.

W filmie wykorzystano wiersze poety oraz fragmenty listów, wywiadów, szkiców literackich. Występują w nim znawcy i pasjonaci twórczości Leśmiana: Adam W. Kulik, Dariusz Pachocki, Jerzy Tyburski, Adam Gąsianowski, Jakub Żygawski, Henryk Szkutnik. Zobaczymy również miejsca bliskie poecie. Głosu Leśmianowi użyczył znakomity polski aktor Jan Peszek.

Reżyserką i scenarzystką filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Michałowski, współpracujący z Aurum Film, firmą, która zrealizowała ubiegłoroczną „Ostatnią rodzinę”. Montażystą i producentem wykonawczym dokumentu jest Tadeusz Sosnowski. „W szumie gwiazd jestem” trwa 50 minut. Obraz będzie emitowany na kanale TVP Historia w sobotę 15 grudnia o godzinie 19:05. Producenci przewidują, że w przyszłości film ukaże się na płycie DVD. Na razie jednak konkretne informacje na ten temat nie są znane.

AKTUALIZACJA, 15.12.2018: Producent filmu informuje, że w ostatniej chwili zaszły zmiany w programie i TVP Historia wyemituje „W szumie gwiazd jestem” w styczniu 2019 roku.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film, newsy, telewizja