Powstał film dokumentalny o Muzeum Niewinności Orhana Pamuka

4 lutego 2016

film-muzeum-niewinnosci-pamuka
29 stycznia do kin w Wielkiej Brytanii wszedł film dokumentalny „Innocence of Memories” (z ang. „Niewinność wspomnień”). Obraz w reżyserii Granta Gee opowiada o Muzeum Niewinności, jakie otworzył w Stambule pisarz Orhan Pamuk.

Idea niezwykłego muzeum sięga lat 90., kiedy autor przystąpił do pierwszych prac nad powieścią „Muzeum niewinności”. Bohater książki, młody mężczyzna z zamożnej rodziny, zakochuje się w ubogiej dziewczynie, a gdy ta nie odwzajemnia jego uczucia, znajduje ukojenie w zbieraniu wszystkiego, czego ukochana kiedykolwiek dotknęła. W finale wszystkie te przedmioty wystawia w tytułowym Muzeum Niewinności.

Równolegle Pamuk pracował nad pomysłem stworzenia muzeum, które na wzór tego, opisanego w powieści, gromadziłoby przedmioty należące do pisarza, jakie udało mu się zebrać na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Początkowo planował, że otwarcie przybytku nastąpi w tym samym czasie, kiedy odbędzie się premiera książki. Powieść trafiła jednak do księgarń w 2008 roku, a prace nad ukończeniem muzeum zajęły jeszcze cztery lata. Pamuk wydał na ten projekt nie tylko wszystkie pieniądze z nagrody Nobla (ponad 1 milion dolarów), ale także całe tantiemy z książki. Muzeum otworzono w 2012 roku.

Propozycja nakręcenia filmu pojawiła się, gdy do Stambułu przyjechał reżyser Grant Gee. Ten ceniony dokumentalista miał już w dorobku filmy o Radiohead („Meeting People Is Easy”) i Joy Division. W tureckim mieście Gee pokazywał akurat swój najnowszy obraz, „Cierpliwość według Sebalda”. Reżyser spotkał się przy okazji z Pamukiem i przyznał, że byłby zainteresowany nakręceniem filmu o Muzeum Niewinności.

„Innocence of Memories” nie jest jednak obrazem skoncentrowanym jedynie na samym muzeum. Zgromadzone w nim przedmioty stają się bowiem punktem wyjścia do podróży przez Stambuł, która pozwoli odbiorcom poczuć atmosferę tego miasta.

Poniżej możecie zobaczyć dwa zwiastuny filmu „Innocence of Memories”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy