Powstał Depozyt Biblioteczny. Nowe rozwiązanie pozwoli czytelnikom na dostęp do książek, których nie ma już w obrocie handlowym

29 kwietnia 2022

Czytelnicy, którym doskwiera brak dostępu do starszych tytułów znajdujących się obecnie poza obiegiem rynkowym, zyskają niebawem nowe narzędzie umożliwiające lekturę tego typu książek. Publikacje będzie można czytać bezpłatnie w aplikacji Legimi dzięki projektowi o nazwie Depozyt Biblioteczny.

Wypożyczenia możliwe będą dzięki digitalizacji zasobów, których nakład się skończył i są poza obiegiem rynkowym, a znajdują się w zasobach bibliotek partnerskich Fundacji Depozyt Biblioteczne. Będą to m.in. takie pozycje jak „Złota dziewczyna” Alistaira MacLeana i Simona Gandolfiego, „Wyspa Robinsona” Arkadego Fiedlera czy też „Orle pióra” Krystyny i Alfreda Szklarskich. Docelowo katalog Depozytu składać się będzie z tysięcy ebooków dostępnych bez ograniczeń terytorialnych.

„Naszą siłą będą tytuły Out Of Commerce (OOC), które nie są dostępne na rynku z różnych przyczyn (np. wygasły prawa wydawcy do wznowienia wydania) lub nabycie danego egzemplarza wiąże się z wysokim kosztem, przekraczającym możliwości przeciętnego czytelnika. Chcemy te przeszkody zlikwidować” – czytamy na stronie projektu. Aby móc korzystać z zasobów, konieczne będzie posiadanie aktywnej karty bibliotecznej.

Książki przeczytamy bezpłatnie w aplikacji Legimi. Poznańska firma odpowiada bowiem za technologiczny aspekt przedsięwzięcia. Biorąc pod uwagę, że jest prekursorem książkowych abonamentów i ma w ofercie usługę wypożyczalni ebooków w bibliotekach, z powodzeniem zajmie się również integracją systemów bibliotecznych z katalogiem Depozytu Bibliotecznego. Idea polega bowiem na tym, by zarejestrowani czytelnicy mogli wypożyczyć rzadką, poszukiwaną literaturę z dowolnej biblioteki, w której ona się znajduje i jest dostępna do wypożyczenia.

„Już od 7 lat w ofercie Legimi znajdują się wypożyczenia biblioteczne. Model 'Czytania w chmurze’ zasobów bibliotecznych na podstawie kodów dostępowych wydawanych czytelnikom bibliotek stał się niejako standardem w branży. W tym czasie podjęliśmy współpracę z setkami placówek, dokładając cegiełkę do cyfrowej transformacji tych jakże istotnych dla czytelniczego krwioobiegu instytucji. Zapewniając technologiczne, merytoryczne, a także finansowe wsparcie, jesteśmy w stanie wspólnie z Depozytem Bibliotecznym wykonać kolejny krok milowy w kierunku rozwijania rodzimych instytucji” – mówi Mikołaj Małaczyński, prezes zarządu Legimi.

Za realizację projektu odpowiedzialna jest powołana niedawno Fundacja Depozyt Biblioteczny. Na jej czele stoi Artur Kawa – menadżer kultury, promotor czytelnictwa, współtwórca akcji „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”, a w Radzie Fundacji zasiadają Katarzyna Domańska i Jakub Frołow z Legimi oraz Roman Wojciechowski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. „Choć nasza organizacja jest relatywnie młoda, to realizowane oraz zaplanowane projekty są wynikową wielu lat doświadczeń i pracy na szeroko pojętym rynku książki. Dzięki temu mamy kompetencje, by zająć się rozwojem, promowaniem i upowszechnianiem różnych form czytelnictwa” – podkreśla Artur Kawa, prezes zarządu fundacji.

Działalność Depozytu Bibliotecznego, poza usługą wypożyczeń międzybibliotecznych, koncentrować się będzie m.in. na bezpłatnej digitalizacji zasobów polskich bibliotek, a także przekazywaniu stypendiów dla młodych autorów i autorek. Granty w wysokości do 12 tysięcy złotych i sfinansowanie wydania ich książek przyznawane będą od czerwca bieżącego roku. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę fundacja skupiła się także na zaoferowaniu miejsc pracy uchodźczyniom z objętych walkami terenów.

Więcej informacji o Depozycie Bibliotecznym znajdziecie na stronie projektu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy