Powstał Depozyt Biblioteczny. Nowe rozwiązanie pozwoli czytelnikom na dostęp do książek, których nie ma już w obrocie handlowym
Czytelnicy, którym doskwiera brak dostępu do starszych tytułów znajdujących się obecnie poza obiegiem rynkowym, zyskają niebawem nowe narzędzie umożliwiające lekturę tego typu książek. Publikacje będzie można czytać bezpłatnie w aplikacji Legimi dzięki projektowi o nazwie Depozyt Biblioteczny.
Wypożyczenia możliwe będą dzięki digitalizacji zasobów, których nakład się skończył i są poza obiegiem rynkowym, a znajdują się w zasobach bibliotek partnerskich Fundacji Depozyt Biblioteczne. Będą to m.in. takie pozycje jak „Złota dziewczyna” Alistaira MacLeana i Simona Gandolfiego, „Wyspa Robinsona” Arkadego Fiedlera czy też „Orle pióra” Krystyny i Alfreda Szklarskich. Docelowo katalog Depozytu składać się będzie z tysięcy ebooków dostępnych bez ograniczeń terytorialnych.
„Naszą siłą będą tytuły Out Of Commerce (OOC), które nie są dostępne na rynku z różnych przyczyn (np. wygasły prawa wydawcy do wznowienia wydania) lub nabycie danego egzemplarza wiąże się z wysokim kosztem, przekraczającym możliwości przeciętnego czytelnika. Chcemy te przeszkody zlikwidować” – czytamy na stronie projektu. Aby móc korzystać z zasobów, konieczne będzie posiadanie aktywnej karty bibliotecznej.
Książki przeczytamy bezpłatnie w aplikacji Legimi. Poznańska firma odpowiada bowiem za technologiczny aspekt przedsięwzięcia. Biorąc pod uwagę, że jest prekursorem książkowych abonamentów i ma w ofercie usługę wypożyczalni ebooków w bibliotekach, z powodzeniem zajmie się również integracją systemów bibliotecznych z katalogiem Depozytu Bibliotecznego. Idea polega bowiem na tym, by zarejestrowani czytelnicy mogli wypożyczyć rzadką, poszukiwaną literaturę z dowolnej biblioteki, w której ona się znajduje i jest dostępna do wypożyczenia.
„Już od 7 lat w ofercie Legimi znajdują się wypożyczenia biblioteczne. Model 'Czytania w chmurze’ zasobów bibliotecznych na podstawie kodów dostępowych wydawanych czytelnikom bibliotek stał się niejako standardem w branży. W tym czasie podjęliśmy współpracę z setkami placówek, dokładając cegiełkę do cyfrowej transformacji tych jakże istotnych dla czytelniczego krwioobiegu instytucji. Zapewniając technologiczne, merytoryczne, a także finansowe wsparcie, jesteśmy w stanie wspólnie z Depozytem Bibliotecznym wykonać kolejny krok milowy w kierunku rozwijania rodzimych instytucji” – mówi Mikołaj Małaczyński, prezes zarządu Legimi.
Za realizację projektu odpowiedzialna jest powołana niedawno Fundacja Depozyt Biblioteczny. Na jej czele stoi Artur Kawa – menadżer kultury, promotor czytelnictwa, współtwórca akcji „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”, a w Radzie Fundacji zasiadają Katarzyna Domańska i Jakub Frołow z Legimi oraz Roman Wojciechowski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. „Choć nasza organizacja jest relatywnie młoda, to realizowane oraz zaplanowane projekty są wynikową wielu lat doświadczeń i pracy na szeroko pojętym rynku książki. Dzięki temu mamy kompetencje, by zająć się rozwojem, promowaniem i upowszechnianiem różnych form czytelnictwa” – podkreśla Artur Kawa, prezes zarządu fundacji.
Działalność Depozytu Bibliotecznego, poza usługą wypożyczeń międzybibliotecznych, koncentrować się będzie m.in. na bezpłatnej digitalizacji zasobów polskich bibliotek, a także przekazywaniu stypendiów dla młodych autorów i autorek. Granty w wysokości do 12 tysięcy złotych i sfinansowanie wydania ich książek przyznawane będą od czerwca bieżącego roku. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę fundacja skupiła się także na zaoferowaniu miejsc pracy uchodźczyniom z objętych walkami terenów.
Więcej informacji o Depozycie Bibliotecznym znajdziecie na stronie projektu.
[am]
TweetKategoria: newsy