Powstaje serial dokumentalny o historii polskiego komiksu. Pierwszy odcinek już w lipcu

19 czerwca 2017


Trwają prace nad stworzeniem serialu dokumentalnego o polskim komiksie. Pierwszy odcinek będziemy mogli zobaczyć już w lipcu. Tymczasem filmowcy wciąż zachęcają do nadsyłania unikatowych materiałów z myślą o wykorzystaniu w produkcji.

„Nie będzie to serial rysunkowy, a merytoryczny dokument fabularyzowany z wywiadami, anegdotami, ciekawostkami, choć nie zabraknie i animacji” – pisze na swoim profilu na Facebooku Wojciech Łowicki, dyrektor artystyczny Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt, kurator wystaw w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, a także autor spisu zaginionych dzieł komiksowych (znanego jako tzw. „lista Łowickiego”), który współpracuje przy powstającym dokumencie jako konsultant. Jak dodaje, „sami twórcy chętnie opowiadają różne komiksowe barwne historie i bardzo angażują się w przedsięwzięcie”.

Dokument ma być pierwszą produkcją, która zajmie się tematem komiksu polskiego w tak szerokim zakresie. Pomimo tego, że filmowcom udało się zebrać dużą ilość materiału, cały czas poszukują kolejnych unikatowych zdjęć, filmów czy krótkich nagrań wideo. Chodzi głównie o materiały związane z klasycznymi twórcami działającymi w okresie PRL-u. „Mogą to być nawet współcześnie powstałe nagrania (filmowe relacje ze spotkań, wywiady, fotografie z fanami) pod warunkiem, iż dotyczącą mistrzów, których twórczość przypadła przede wszystkim na czasy przed rokiem 1990” – czytamy na profilu Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt. Każdy, kto chciałby udostępnić swoje archiwalne zbiory, proszony jest o kontakt z Wojciechem Łowickim (pod adresem mailowym wojciech.lowicki@wp.pl lub numerem telefonu 725 110 010).

Realizacja serialu dokumentalnego wydaje się jak najbardziej uzasadniona i potrzebna. Może on przysłużyć się nie tylko popularyzacji komiksowego medium, ale również pełnić ważną funkcję historyczną i kronikarską. Przy okazji warto dodać, że w 2011 roku powstał już 50-minutowy dokument „W ostatniej chwili ? o komiksie w PRL-u”, który ukazywał w skrócie historię rodzimego komiksu począwszy od lat 50., a skończywszy na ostatniej dekadzie ubiegłego wieku. W filmie Mateusza Szlachtycza, zrealizowanym we współpracy scenariuszowej z Szymonem Holcmanem z Kultury Gniewu, mogliśmy wysłuchać wypowiedzi takich twórców, jak Henryk Chmielewski, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Grzegorz Rosiński czy Janusz Christa.

[mw,am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy