Potwierdzono autentyczność Kodeksu Grolier ? spisanego przez Majów najstarszego rękopisu obu Ameryk

12 września 2016

najstarszy-kodeks-majow-1
Naukowcy potwierdzili autentyczność znalezionego w 1965 roku w jaskini w okolicy Sierra de Chiapas i Tortuguero (Meksyk), spisanego przez Majów Kodeksu Grolier. To prawdopodobnie najstarszy istniejący rękopis w obu Amerykach.

Kodeks Grolier jest jednym z czterech odnalezionych kodeksów Majów, obok drezdeńskiego, paryskiego i madryckiego. Tamte, odkryte jeszcze w XIX wieku, praktycznie od razu zostały uznane za prawdziwe. Co do tego jednego, ze względu na fakt, jak różnił się od pozostałych, zawsze było wiele wątpliwości.

Na Kodeks Grolier przechowywany w drewnianym pudle natrafili dwaj szabrownicy, przeszukując jaskinię odkrytą w okolicach Sierra de Chiapas i Tortuguero w Meksyku. Skontaktowali się z bogatym meksykańskim kolekcjonerem Josué Sáenzą i polecieli z nim na polowe lotnisko, gdzie pokazali odnalezione rzeczy. Pośród kilku przedmiotów, jak drewniana maska czy nóż ofiarny, znajdował się również ów kodeks. Choć ekspert, z którym skontaktował się Sáenz, uznał przedmioty za fałszywe, kolekcjoner zakupił znaleziska i wysłał je do Stanów Zjednoczonych, by uchronić przed ewentualną koniecznością oddania łupu meksykańskim władzom. Po raz pierwszy kodeks zaprezentowano w 1971 roku w Grolier Club, prywatnym nowojorskim klubie zrzeszającym bibliofilów. Stąd też się wzięła jego późniejsza nazwa ? Kodeks Grolier. W 1976 roku meksykańskie władze, na podstawie umowy zawartej z USA, odzyskały dokument i od tego czasu przechowywany jest on w skarbcu Narodowego Muzeum Archeologii w Meksyku i nie wystawia się go na widok publiczny.

najstarszy-kodeks-majow-2

Większość naukowców uważała, że Kodeks Grolier jest falsyfikatem. Przy dużej wiedzy, jaką na temat kultury Majów posiadali fałszerze z lat 60., było to bardzo możliwe. Stephen Houston, profesor nauk społecznych i jeden z dyrektorów Programu Wczesnych Kultur na Uniwersytecie Browna oraz Michael Coe, emerytowany profesor archeologii i antropologii w Yale postanowili przeanalizować kodeks jeszcze raz, rozważając osobno każdą z dotychczasowych wątpliwości. Wyniki swych prac wraz z kopią rękopisu zamieścili w czasopiśmie „Maya Archaeology”. Rezultat był jednoznaczny: kodeks jest autentyczny. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że jest on najstarszym zachowanym rękopisem, jaki spisano na terenie obu Ameryk.

Datowanie radiowęglowe wskazuje, że Kodeks Grolier pochodzi z XIII wieku (naukowcy uważają, że powstał około 1230 roku) i wraz z pozostałymi znanymi kodeksami Majów dotyczy astronomii. Kodeksy zawierają informacje pozwalające śledzić upływ czasu poprzez obserwację ruchu ciał niebieskich, co pomagało kapłanom w uprawianiu wróżbiarstwa i doradzaniu politykom. Kodeks Grolier opisuje ruchy planety Wenus, z której cyklami łączono konkretne bóstwa i na podstawie których tworzono cykle obrzędowe.

Naukowcy potwierdzili, że także pozostałe rzeczy z jaskini, które Josué Sáenz zakupił przed laty od szabrowników, są autentyczne.

[aw,am]
fot. Justin Kerr
źródło: Brown University, Sience Alert

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy