Poszerz swój czytelniczy lub pisarski warsztat. Rozpoczęto zapisy do kolejnej edycji Mistrzowskiej Szkoły Poezji Wolnych Lektur

21 września 2022

Wolne Lektury po raz kolejny zapraszają miłośników poezji oraz początkujących twórców do wzięcia udziału w Mistrzowskiej Szkole Poezji. Przez 10 tygodni będzie można słuchać o ekopoetyce, awangardzie, retoryce, a także interpretować wiersze polskich i zagranicznych poetów. Wykłady i warsztaty mają być prowadzone przez internet, co umożliwi udział wszystkim zainteresowanym osobom niezależnie od miejsca zamieszkania.

Podczas trzeciej edycji kursu o poezji opowiadać będą Julia Fiedorczuk, Joanna Mueller, Grzegorz Uzdański, dr Artur Hellich i dr Paweł Kozioł. Spotkania rozpoczną się 4 października i potrwają do połowy grudnia 2022 roku. W kursie mogą uczestniczyć osoby, który ukończyły 18 lat.

Julia Fiedorczuk w zapowiedzi swojego cyklu „Poezja w kryzysach” mówi: „Podczas lekcji zastanowimy się, dlaczego poezja w takiej czy innej formie towarzyszy ludzkiej kulturze od zarania dziejów. Dlaczego tak łatwo zapamiętujemy rymowane frazy i dlaczego warto czytać wiersze dziś, w dobie wielu kryzysów, z których najpoważniejsze – kryzys klimatyczny i Szóste Wielkie Wymieranie – dotyczą zachwianych warunków życia biologicznego na Ziemi. Zastanowimy się, czym różni się poezja od innych zastosowań języka i czego od nas, czytelników i czytelniczek, wymaga”.

Grzegorz Uzdański, prozaik i twórca strony z pastiszami „Nowe wiersze sławnych poetów”, w swoich wykładach postara się skupić przede wszystkim na rozmaitych możliwych sensach, kryjących się lub występujących jawnie w wybranych wierszach, a także tym, jak autorzy i autorki osiągają różne efekty dzięki rytmowi czy doborowi słów. Zwróci również uwagę na konteksty kulturowe, w które dany utwór się wpisuje, czy kwestie przekładu.

Natomiast podczas spotkań z dr Pawłem Koziołem uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się m.in., czym jest retoryka, jak się buduje tekst, do czego może przekonać nas wiersz, o środkach stylistycznych, argumentacji i figurach myślowych. A wszystko to na przykładach z poezji współczesnej i klasycznej, polskiej i zagranicznej.

„Pozytywne opinie oraz liczne uczestnictwo w dwóch poprzednich edycjach Szkoły Poezji skłoniły nas do zorganizowania kolejnej edycji. Tej jesieni znów zanurzymy się w poezji, podejmiemy próbę ponownej interpretacji utworów znanych ze szkoły, a także zmierzymy się z twórczością poetek i poetów, których poezji nie znajdziemy w podręcznikach szkolnych. Długie, jesienne wieczory sprzyjają refleksji nad znaczeniem poezji w naszym życiu i odnajdywaniem w niej kontekstów i nowych znaczeń” – mówi Paulina Choromańska, wiceprezeska Fundacji Nowoczesna Polska, koordynatorka biblioteki Wolne Lektury.

Wszystkie wykłady Mistrzowskiej Szkoły Poezji będą dostępne jako nagrania bezpłatnie na kanale YouTube Wolnych Lektur. Natomiast w sesjach na żywo, z możliwością zadawania pytań prowadzącym i komentowania, mogą wziąć udział darczyńcy Wolnych Lektur, którzy przekazują comiesięczną darowiznę na rzecz tej internetowej biblioteki w wybranej przez siebie kwocie. Formularz rejestracyjny dla uczestników Mistrzowskiej Szkoły Poezji znajdziecie na tej stronie.

Organizatorzy informują, że w ramach projektu powstanie 40 godzin lekcji online, które będzie można obejrzeć w dowolnym miejscu i czasie i które będą mogły posłużyć nie tylko pasjonatom poezji i jej twórcom, lecz także wspomóc nauczycieli i uczniów w edukacji szkolnej.

Zajęcia z ubiegłego roku dostępne są do obejrzenia tutaj, a tegoroczna Wakacyjna Szkoła Poezji tutaj.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy