„Portret Doriana Graya” zwrócono bibliotece po 78 latach

8 września 2012


Kiedy biblioteka publiczna w Chicago ogłaszała pierwszą od dwudziestu lat amnestię dla wszystkich, którzy przyniosą zaległe książki, nie spodziewano się chyba, że na półki wróci rzadki zabytkowy wolumin wypożyczony 78 lat temu.

Książką wypożyczoną po raz ostatni w 1934 roku okazała się limitowana edycja „Portretu Doriana Graya” Oscara Wilde’a. Kiedy posiadaczka książki, Harlean Hoffman Vision, usłyszała o trwającej przez trzy tygodnie amnestii ? zdecydowała się oddać egzemplarz, najpierw jednak upewniła się, czy nie będzie jej z tego powodu nic grozić.

Kobieta powiedziała, że książkę otrzymała dawno temu jej matka od przyjaciela z dzieciństwa. Vision odkryła książkę na strychu rodzinnego domu po śmierci matki w 1993 roku. Długo odkładała zwrot, bo obawiała się ogromnych kar pieniężnych lub nawet aresztu.

Zwrócony po latach ?Portret Doriana Graya? to ósmy tom z czternastoczęściowej kolekcji dzieł Oscara Wilde?a wydanych przez Towarzystwo Edynburskie w 1911 roku. Nakład książki wynosił 480 ręcznie numerowanych egzemplarzy.

W rozmowie z „Chicago Tribune” Vision przyznała, że nigdy nie przeczytała książki od deski do deski, aczkolwiek zna dobrze historię, gdyż jak miała sześć lat, to mama zabrała ją do kina na ekranizację.

Na zdjęciu załączonym do newsa kolekcja dzieł Oscara Wilde’a wydana w 1911 roku przez Towarzystwo Edynburskie.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy