Poradnik seksualny zwrócono bibliotece po 54 latach. Nie pomógł

1 sierpnia 2014

poradnik-seksualny-biblioteka
Biblioteka na Manhattanie otrzymała z powrotem książkę, której termin zwrotu minął 17 sierpnia 1959 roku. Publikację odesłano pocztą aż z Arizony. Do przesyłki załączono interesującą kartkę z przeprosinami.

Przetrzymaną przez ponad pół wieku książką był poradnik seksualny „Idealne małżeństwo” autorstwa Theodoora Hendrika van de Velde, holenderskiego ginekologa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Pomimo bardzo rozwlekłego i naukowego stylu pisania publikacja z pikantnymi szczegółami opisywała techniki erotyczne, jakie mogły wykorzystywać w życiu intymnym ówczesne pary małżeńskie. Zapewne dlatego książka cieszyła się ogromnym powodzeniem i w samych Stanach Zjednoczonych rozeszła się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy.

Niestety osobie, która wypożyczyła poradnik w 1959 roku na Manhattanie, nie przyniosła ona żadnych korzyści. Załączony do książki liścik informował: „Znaleźliśmy tę książkę pośród rzeczy mojego zmarłego szwagra. Zabawne jest to, że książka nie pomogła mu w ratowaniu jego pierwszego (i jedynego) małżeństwa, które się nie udało. Nic dziwnego, że ukrył książkę. Tak mi przykro! Zszokowany krewny”.

Po latach trudno ocenić, czy wypożyczający zastosował się do zawartych w poradniku wskazówek. Pracownik biblioteki przejrzał, czy w książce nie poczyniono jakichś notatek na marginesach, ale znalazł tylko jedno podkreślone zdanie o mężczyznach, którzy „troszczą się jedynie o rozładowanie swojego napięcia, a nie robią nic dla swoich żon jako indywidualnych jednostek lub partnerek”.

Książka została zwrócona już w zeszłym roku, jednak dopiero teraz biblioteka opisała całą historię na swoim blogu.

fot. New York Public Llibrary

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy