Poradnik poświęcony gotowaniu potraw w czajniku elektrycznym zdobył nagrodę dla Najdziwniejszego Tytułu Książki 2018 roku

26 listopada 2018


Niemiecki poradnik poświęcony gotowaniu posiłków w czajniku elektrycznym został wyróżniony nagrodą Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki 2018 roku. To pierwszy raz w 40-letniej historii brytyjskiej nagrody, gdy laur otrzymuje publikacja wydana w innym języku niż angielski.

Choć wyróżniona książka jest w całości napisana po niemiecku, nosi angielski tytuł „Joy of Waterboiling” (co można przetłumaczyć jako „Radość z gotowania w czajniku elektrycznym”), dlatego też mogła ubiegać się o nagrodę. Twórcy książki, mieszkający w Berlinie i Wiedniu, wychwalają to rewolucyjne urządzenie wynalezione pod koniec XIX wieku i udowadniają, że nie tylko oszczędza ono czas, pieniądze i przestrzeń, ale może również służyć jako mobilna kuchnia. Publikacja ma za zadanie pokazać osobom, które nie posiadają kuchenki, że istnieje możliwość przygotowania zdrowych i ciepłych posiłków w czajniku elektrycznym.

Wydawca książki, wiedeńska oficyna Asche Verlag, przekonuje, że „Joy of Waterboiling” nie jest jedynie książką kucharską, ale całym ruchem, który zgodnie z intencją twórców ma zdobyć międzynarodowy zasięg. Pierwszy etap popularyzacji inicjatywy został osiągnięty: dzięki nagrodzie dla Najdziwniejszego Tytułu Książki o gotowaniu w czajniku elektrycznym pisze właśnie cały świat.

Trzeba uczciwie powiedzieć, że ekipa Asche Verlag zrobiła wszystko, aby zdobyć nagrodę. Wybór laureata Diagram Prize przebiega dwuetapowo. Najpierw do redakcji magazynu „Bookseller” napływają zgłoszenia, spośród których wyłaniani są nominowani, a następnie publiczność wybiera w internetowym plebiscycie, kto ich zdaniem zasłużył na zwycięstwo. Gdy książka „Joy of Waterboiling” otrzymała nominację, wydawca rozpoczął intensywną kampanię w mediach społecznościowych, aby zachęcić swoich miłośników do głosowania. Dzięki temu publikacja zdobyła 56% wszystkich głosów ? najwięcej od 2012 roku, gdy zwycięski laur otrzymało „Gotowanie z Kupą”.

W finale obok „Radości z gotowania w czajniku elektrycznym” znalazła się rozprawa naukowa „Are Gay Men More Accurate in Detecting Deceits?” (z ang. „Czy geje są bardziej bezbłędni w wykrywaniu oszustw?”) autorstwa Hoe-Chi Angel Au. Jak zauważają redaktorzy „Booksellera”, to kolejny w historii nagrody dowód, że uniwersyteccy jajogłowi bywają głusi na to, jak może być odczytywany przez publiczność tytuł ich poważnej, jakby nie było, pracy. Natomiast w książce „Jesus on Gardening” (z ang. „Jezus o ogrodnictwie”) pastor kościoła metodystycznego David Muskett skupia się na słowach Jezusa Chrystusa odwołujących się do ogrodnictwa i rolnictwa, tłumacząc, co możemy z nich wynieść współcześnie.

Bogatych inspiracji nadal dostarcza hodowla zwierząt. O tytuł Najdziwniejszej Książki Roku walczyła też „Equine Dry Needling” (z ang. „Suche igłowanie koni”) autorstwa Cornelii Klarholz i Andrei Schachinger poświęcona stosowaniu akupunktury u koni. Do skatologicznych tradycji nawiązała „Call of Nature: The Secret Life of Dung” (z ang. „Zew natury: Sekretne życie odchodów”), w której autor Richard Jones zabiera czytelników w „podróż przez układ trawienny ludzi, zwierząt gospodarczych i dzikich”. Ostatnią książką na liście nominowanych był poradnik „Why Sell Tacos in Africa?” (z ang. „Dlaczego sprzedawać tacos w Afryce?”), w którym znany biznesmen Paul Oberschneider tłumaczy, dlaczego warto działać na rynkach, gdzie występuje mała konkurencja w danej branży.

Nagroda Diagram nie ma wartości pieniężnej. Laureaci otrzymują jedynie dyplom, butelkę znośnego bordo oraz zaszczyt dołączenia do grona dzieł nagrodzonych w 40-letniej historii nagrody, żeby wymienić choćby: „Jak srać w lesie”, „Oralny sadyzm i wegetariańska osobowość”, „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu”, wspomniane już „Gotowanie z Kupą”, „Nieznajomi mają najlepsze cukierki”, „Zbyt nadzy dla nazistów”, „Jak robić kupę na randce” czy „Dojeżdżający hodowca świń”.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy