Popiersie Williama S. Burroughsa stanie na ulicy rodzinnego miasta pisarza

15 września 2017


William S. Burroughs zostanie uhonorowany popiersiem, które stanie w dzielnicy Central West End w St. Louis (USA). Oficjalne odsłonięcie rzeźby zapowiedziano na 23 września.

To nie przypadek, że właśnie w tym mieście postanowiono uczcić pamięć o legendarnym bitniku. Choć przez większość swego życia Burroughs mieszkał kolejno w Londynie, Nowym Jorku i Lawrence, to w St. Louis urodził się i spędził dzieciństwo, chodził do szkoły i opublikował swój pierwszy esej. Później, kiedy studiował na Harvardzie, wracał tam na wakacje i pracował jako początkujący reporter, opisując sprawy kryminalne (czego zresztą nie cierpiał). To również w St. Louis został pochowany. Jego grób znajduje się obok granitowego obelisku Williama Sewarda Burroughsa I, dziadka pisarza, wynalazcy sumatora i pioniera wytwarzania maszyn liczących.

Wykonane z brązu popiersie będzie czwartym i ostatnim, które znajdzie się w Zakątku Pisarzy, niewielkim rejonie na skrzyżowaniu dwóch ulic, gdzie stoją już popiersia trójki innych twórców związanych z miastem: T.S. Eliota, Tennessee Williamsa i Kate Chopin.

Autorem rzeźby jest miejscowy artysta Vlad Zhitomirsky. Choć nie udostępniono jeszcze zdjęcia, żebyśmy mogli zobaczyć, jak będzie wyglądało popiersie, to współfinansujące projekt Stowarzyszenie Central West Endu zapowiedziało, że ma ono „opiewać wrodzony talent pisarza do bezładu i dziwności”. „To już moje drugie popiersie dla Central West, najpierw był Eliot, a teraz Burroughs. Obie rzeźby przedstawiają ich unikalne osobowości i literackie głosy. Pracując nad Burroughsem, starałem się wyrazić jego fragmentaryczny i do pewnego stopnia halucynogenny styl, rzeźbiąc mniej tradycyjną podstawę, z dwoma nie do końca współosiowymi elementami. Nawet jego oczy są niesymetryczne, co wytwarza atmosferę dyskomfortu i paranoi. Myślę, że jest to idealne wprowadzenie do Burroughsa dla tych, którzy mogą być nieobeznani z jego twórczością” – powiedział Vlad Zhitomirsky.

Odsłonięcie popiersia zapowiedziano na 23 września, w dniu rozpoczęcia się w St. Louis festiwalu książki. Na uroczystości pojawi się m.in. James Grauerholtz, literacki wykonawca testamentu Burroughsa.

Przy okazji mamy dobrą wiadomość dla polskich czytelników spragnionych tłumaczeń kolejnych dzieł pisarza. Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda zapowiada publikację powieści „Nova Express” zamykającej trylogię, w skład której wchodzą też „Delikatny mechanizm” i „Wybuchowy bilet”. Książka trafi do sprzedaży prawdopodobnie już pod koniec października.

Poniżej możecie zobaczyć popiersia, które już stoją w Zakątku Pisarzy w St. Louis:

Tennessee Williams

T.S. Eliot

Kate Chopin

[am]
fot. BookFest St. Louis
źródło: St. Louis Post-Dispatch, BookFest St. Louis

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy