Ponad sto lat po śmierci udało się potwierdzić miejsce spoczynku syna Rudyarda Kiplinga

20 stycznia 2016

syn-kiplinga-miejsce-pochowku
Dwójka pasjonatów historyków, podpułkownik Graham Parker i jego córka Joanna Legg, przedstawiła dowody, które mają potwierdzać miejsce pochówku Johna Kiplinga, syna słynnego angielskiego poety i prozaika, który napisał „Księgę dżungli”.

John był jedynym synem Rudyarda Kiplinga (pisarz miał jeszcze dwie córki). Zaraz przed wybuchem wojny opuścił Wellington College i planował ukończyć Korpus Szkolenia Oficerów i służyć w marynarce wojennej. Jego podanie zostało jednak odrzucone, ponieważ miał wadę wzroku (był krótkowidzem). Musiał więc skorzystać ze znajomości ojca, który interweniował u przyjaciela, feldmarszałka Lorda Robertsa, dzięki czemu chłopak dostał się do II Batalionu Gwardii Irlandzkiej. Do Francji przybył 17 sierpnia 1915, w dniu swoich osiemnastych urodzin. Sześć tygodni później walczył w bitwie pod Loos, z której nigdy nie powrócił (podobnie jak wielu innych Brytyjczyków). Nie wiadomo było, czy został zabity, czy jedynie ranny. Zrozpaczony Rudyard Kipling napisał wtedy słynny wiersz „Mój syn, Jack” zaczynający się od słów: „Macie wieści o moim synu, Jacku?”.

Przez kolejne trzy lata nazwisko Johna widniało na liście zaginionych. Autor „Księgi dżungli” przez cały ten czas poszukiwał syna. Odnalazł ludzi z jego batalionu i przepytał ich, pisał do najwyższych rangą urzędników wojskowych. Wykorzystał nawet swoje kontakty w Szwecji i prosił ambasadorów, aby dowiedzieli się w Niemczech, czy John nie dostał się przypadkiem do niewoli. Na jego prośbę brytyjskie samoloty zrzucały na niemieckim froncie ulotki z apelem o pomoc w poszukiwaniach.

W 1919 roku na polu bitwy znaleziono ciało niezidentyfikowanego porucznika Gwardii Irlandzkiej i pochowano w anonimowym grobie na francuskim cmentarzu. Dopiero w 1992 roku Imperialna Komisja Grobów Wojennych przeprowadziła badania i ogłosiła, że zmarłym tym jest John Kipling. Wzniesiono imienny nagrobek, ale wielu historyków podważało odkrycie komisji, twierdząc, że zgodnie z dostępnymi relacjami świadków John był ostatnio widziany 3 mile od miejsca znalezienia tychże anonimowych zwłok. Poza tym w dniu bitwy wciąż był podporucznikiem, a nie porucznikiem, jak sugerowałby mundur.

Pasjonaci historycy Graham Parker i jego córka, Joanna Legg, spędzili kilka lat, analizując wszystkie szczegóły związane ze śmiercią Johna Kiplinga. Po pierwsze odkryli, że rozbieżność 3 mil jest wynikiem błędu w zapisie na mapie. Po drugie udało im się ustalić na podstawie archiwów wojskowych, że Johnowi wypłacano żołd, jaki otrzymywali porucznicy. Brak informacji o awansie musiał więc być kolejnym błędem administracyjnym. Choć więc bez ekshumacji nie mogą w stu procentach powiedzieć, że ciało spoczywające w grobie należy do Johna Kiplinga, wszystkie dowody, które mają do dyspozycji, potwierdzają jego tożsamość. Imperialna Komisja Grobów Wojennych wydała oświadczenie, w którym napisano, że z zadowoleniem przyjęto informację o wynikach badań, które poświadczają wcześniejsze ustalenia.

Wiersz Rudyarda Kiplinga „Mój syn Jack” to jeden z najsłynniejszych i najbardziej wzruszających utworów poruszających tematykę I wojny światowej. Ojciec bardzo przeżył zaginięcie syna, również ze względu na fakt, że sam pomógł mu w dostaniu się do wojska. Mimo to nigdy nie zmienił swoich radykalnych poglądów politycznych.

W 2007 roku powstał film telewizyjny „Mój syn Jack” o synu pisarza, w którym główną rolę zagrał Daniel Radcliffe (na zdj. poniżej).

moj-syn-jack-aktorzy

[aw]
fot. Rudyard Kipling Papers/University of Sussex Library, Wikimedia Commons, ITV
źródło: BBC, Daily Mail

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy