Ponad 400 zgłoszeń do 17. edycji Nagrody Literackiej Gdynia

3 lutego 2022

W poniedziałek 31 stycznia zakończył się nabór zgłoszeń do 17. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Kapituła przystąpiła już do czytania książek, by w maju przedstawić dwudziestu autorów nominowanych w czterech kategoriach: proza, poezja, przekład oraz esej.

Gdyński magistrat informuje, że do czwartku 3 lutego Biblioteka Gdynia zarejestrowała 419 nadesłanych pozycji (w ubiegłym roku 512). Liczba ta jednak jeszcze wzrośnie, ponieważ cały czas trwa rozpakowywanie kolejnych przesyłek. Do Nagrody Literackiej Gdynia zgłaszają się zarówno duże domy wydawnicze, jak i niewielkie oficyny. Pojawia się również sporo zgłoszeń od lokalnych twórców, którzy swoje książki często przynoszą do biblioteki osobiście.

„Na chwilę obecną zarejestrowaliśmy 419 zgłoszeń, ale do biura Działu Marketingu i Promocji Literatury Biblioteki Gdynia nadal spływają paczki z tytułami, które powalczą o Kostki Literackie. Przesyłki na bieżąco rozpakowujemy, sprawdzamy poprawność zgłoszeń i kompletujemy pakiety z książkami, które na bieżąco są wysyłane do członków kapituły. Przed nami kilka pracowitych tygodni” – powiedziała Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia.

W składzie jury, które będzie wybierać nominowanych i laureatów Kostek Literackich, pojawiła się nowa osoba. Zbigniewa Kruszyńskiego zastąpiła Barbara Klicka – poetka, autorka dramatów i prozaiczka, która jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wydała cztery tomy wierszy i powieść „Zdrój”, która ukazał się też w przekładach na szwedzki i gruziński.

Nagroda Literacka Gdynia powstała z inicjatywy prezydenta miasta Wojciecha Szczurka. Przyznawana jest od 2006 roku autorom najlepszych książek wydanych w minionym roku. Podczas minionej, 16. edycji laureatami zostali Joanna Krakowska za esej „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi”, Natalia Malek za tom poetycki „Karapaks”, Waldemar Bawołek za książkę prozatorską „Pomarli” i Magda Heydel za przekład „Opowiadań” Katherine Mansfield.

[am]
fot. Biblioteka Gdynia

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy