Ponad 130 tysięcy książek pobrali w miesiąc uczestnicy akcji Czytaj PL!

6 grudnia 2019


Ponad 130 tysięcy ? tyle książek pobrali w tym roku uczestnicy akcji Czytaj PL, pobijając jednocześnie o prawie 50 procent rekord poprzedniej edycji. Polacy czytali od Islandii aż po Antarktydę. Jak wyniki akcji przedstawiają się w liczbach? Które książki cieszyły się największym powodzeniem? Sprawdźcie.

„Akcja Czytaj PL okazała się w tym roku rekordowa! Pracowaliśmy, by poprawić wszystkie elementy akcji, mocno skupiliśmy się też na poprawie aplikacji i są tego efekty. Więcej szkół, więcej wypożyczeń, większe zasięgi, najwięcej zaangażowanych w promocję czytelników, wysoko oceniona aplikacja. Bardzo nas cieszy taki wynik, a w związku z tym, że była to urodzinowa, piąta edycja akcji, planujemy również niespodziankę. Bądźcie z nami!” ? zapowiada Paweł Polański, dyrektor platformy Woblink.

Uczestnicy akcji przeczytali ponad 130 tysięcy książek. To o 35 tysięcy więcej niż w poprzedniej edycji Czytaj PL. Plakaty z kodami QR można było znaleźć na 4 kontynentach, w 14 krajach, w blisko 1000 miejscowościach w Polsce i 28 miejscach za granicą. W zachęcanie do czytania włączyli się też inni ? wysłano prawie 5 tysięcy zaproszeń do uczestnictwa w akcji. Zarejestrowano także blisko 50 tysięcy pobrań aplikacji Woblink, za pośrednictwem której można było korzystać z darmowych publikacji. Najpopularniejszą książką okazała się „Skaza” Roberta Małeckiego, a tuż za nią „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza. Podium zamyka „Mit motywacji” Jeffa Hadena.

„Akcja Czytaj PL po raz 5. wystartowała spod Wawelu, by dotrzeć do najdalszych krańców świata. Cieszymy się, że przyjemność płynąca z czytania promieniuje z Krakowa Miasta Literatury UNESCO, które jest sercem akcji, nie tylko na tak liczne polskie miejscowości, ale też promuje czytelnictwo wśród Polaków mieszkających za granicą. Czytaj PL to od połowy dekady duża przygoda dla naszego zespołu? na szczęście to nie koniec tegorocznych zaskoczeń i czytelniczych przygód! Zostańcie z nami ? czekają na was supermocne niespodzianki!” ? mówi Katarzyna Jakubowiak, koordynatorka akcji z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki podkreśla ogromny udział w tym wyniku szkół: „To wielki sukces, na który złożyło się w tej akcji Czytaj PL i 'Upoluj swoją książkę’ m.in. dużo większe zainteresowanie uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy w szkołach średnich w całym kraju. To pokazuje, że takie działania mają sens. Liczę, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej”. W akcji „Upoluj swoją książkę”, której pomysłodawcą jest Instytut Książki, wzięło udział 1400 uczniów ze szkół średnich, którzy za darmo udostępniali książki za pomocą swoich koszulek. Dla nich przygotowano również specjalne konkursy m.in. na najlepszy spot promujący czytelnictwo, który w kreatywny i niebanalny sposób miał zachęcić młodzież do udziału w akcji oraz częstego sięgania po różnorodne tytuły ? zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Akcja Czytaj PL organizowana jest już od pięciu lat. Organizatorzy wierzą, że inicjatywa pomaga realnie wpłynąć na poziom czytelnictwa w naszym kraju.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy