Ponad 130 książek z legalnych źródeł dostępnych dla każdego! Ruszyła kolejna odsłona projektu Kultura Na Widoku

5 października 2018


Ponad 130 książek, w tym biografie Lema, Gombrowicza i Komedy, a także powieści Miłoszewskiego, Krajewskiego i Chmielarza, reportaże Hanny Krall, poezje Grochowiaka, Foksa i Białoszewskiego oraz wiele innych literackich perełek, znaleźć można na instalacjach, plakatach i citylightach w całej Polsce. To kolejna odsłona akcji Kultura Na Widoku organizowanej przez Legalną Kulturę.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który rekomenduje ponad 800 utworów (filmy, muzykę, spektakle, ebooki i audiobooki) i prezentuje legalne źródła, w których są one dostępne. Celem jest promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i pokazanie bogactwa legalnych źródeł. Projekt jest skierowany do wszystkich odbiorców, niezależnie od wieku, gustu, zasobności portfela i miejsca zamieszkania. Inicjatywa wyrównuje szanse w dostępie do kultury, szczególnie w mniejszych, oddalonych od centrów kultury, miejscowościach. Utwory (bezpłatne lub w promocyjnych cenach) można bowiem znaleźć na instalacjach multimedialnych, citylightach, tysiącach plakatów rozsyłanych do szkół, bibliotek, urzędów i gmin oraz na oficjalnej stronie internetowej projektu.

Z okazji Stulecia Niepodległości Legalna Kultura przygotowała również propozycje ważnych utworów polskiej kultury z lat 1918-2018. „Mamy nadzieję, że zgodnie z nazwą tej części instalacji, 'Przemyśleć stulecie’, pomogą one poznać i docenić dokonania polskich twórców i pomogą zrozumieć sens Niepodległości” ? mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

Reżyserka Olga Chajdas.

Nas, z oczywistych względów, interesuje najbardziej literatura. Ubiegły rok to wysyp biografii na polskim rynku wydawniczym. Do rąk czytelników trafiły m.in. długo wyczekiwane i przygotowywane książki o polskich pisarzach: „Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, „Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciecha Orlińskiego czy „Wyspiański. Dopóki starczy życia” Moniki Śliwińskiej. W 2017 roku swoją premierę miały także: wspomnienia Andrzeja Korzyńskiego ? twórcy postaci Franka Kimono, książka Magdaleny Grzebałkowskiej o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy oraz wznowienie „The Beatles. Jedynej autoryzowanej biografii” Huntera Daviesa. Wszystkie te tytuły można znaleźć na instalacjach projektu Legalnej Kultury.

Kultura Na Widoku zachęca także do czytania literatury pięknej i poezji. W tegorocznej edycji na czytelników czekają m.in. „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk. To najnowsza książka pisarki nagrodzonej ? jako pierwsza Polka ? Międzynarodową Nagrodą Bookera. Po „Księgach Jakubowych” Tokarczuk sięgnęła po krótszą formę. Każde z jej dziesięciu opowiadań zostało osadzone w innej, wyimaginowanej przestrzeni literackiej. Obok laureatki Bookera na instalacjach można odnaleźć również najnowsze powieści Zygmunta Miłoszewskiego czy Łukasza Orbitowskiego, kryminały Marka Krajewskiego i Wojciecha Chmielarza, obszerny zbiór reportaży Hanny Krall, poezje Stanisława Grochowiaka, Dariusza Foksa i Mirona Białoszewskiego, prozę Leo Lipskiego oraz nagrodzone Paszportem Polityki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.

Dużym zaskoczeniem okazał się w tym roku debiut literacki Katarzyny Nosowskiej. Liderka zespołu Hey kilka miesięcy temu wydała książkę, w której ? podobnie jak w swych piosenkach ? jest szczerą i dojrzałą obserwatorką rzeczywistości. Nosowska z dystansem do samej siebie pisze o współczesnych snobizmach, fobiach i modach, które zafałszowują rzeczywistość. „A ja żem jej powiedziała?” to pouczająca lektura nie tylko dla fanów piosenkarki. Można po nią sięgnąć na regale Kultury Na Widoku.

Jak co roku Legalna Kultura rekomenduje również lektury dla najmłodszych czytelników i ich rodziców. Na instalacjach Kultury Na Widoku znajdą oni m.in. najnowszą książkę Rafała Kosika („Amelia i Kuba. Wenecki spisek”), „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej, „Opowiadania z Doliny Muminków” Tove Jansson oraz pierwszą biografię Adama Mickiewicza dla dzieci („Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”). Część propozycji czytelniczych dla najmłodszych będzie można także odsłuchać w formie audiobooka z serwisów Storytel i Audioteka lub pobrać je bezpłatnie z zasobów Wolnych Lektur, Legimi i Virtualo.

W jaki sposób żyć, ażeby dożyć do późnej starości, a po niej zapewnić sobie lekką śmierć? Jak opanować sztukę brzuchomówstwa? Czy można schudnąć bez wysiłku? Jak pisać listy miłosne? Kultura Na Widoku daje dostęp do lektur pełnych praktycznych wskazówek dla ludzi ciekawych świata, którzy sięgają po książki, aby zmieniać swoje życie na lepsze. W tegorocznej edycji projektu Legalna Kultura prezentuje zestawienie najciekawszych przedwojennych poradników, które dzięki digitalizacji są dostępne w bibliotece cyfrowej Polona. Mimo upływu czasu większość porad nie traci na aktualności.

Aktor Jacek Braciak.

Warto też zainteresować się spektaklami. Teatr Telewizji, fenomen, który nie ma odpowiednika na świecie, wrócił w ostatnich latach do najlepszej tradycji, czyli cotygodniowych premier. W Kulturze Na Widoku można zobaczyć premiery ostatnich dwóch lat ? między innymi klasykę (spektakle według Gombrowicza, Conrada czy Fredry), kryminały (np. „Mock” Marka Krajewskiego) czy rejestracje spektakli z polskich teatrów. Wśród aktorów m.in.: Danuta Stenka, Anna Dymna, Jan Frycz, Piotr Adamczyk, a wśród reżyserów ? Robert Gliński, Jan Englert, Agnieszka Glińska czy Wawrzyniec Kostrzewski.

Pośród 170 filmów z legalnych źródeł dostępnych w tegorocznej edycji Kultury Na Widoku znaleźć można też ekranizacje: „Blaszany bębenek”, „Kamienie na szaniec”, „Pan Tadeusz”, „Pokot”, „Ziemia obiecana”, „Morderstwo w Orient Expressie” czy „Życie Pi”. Szczególnie polecamy dokument „Autor Solaris” w reżyserii Borysa Lankosza. Jest to opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Po raz pierwszy pokazane zostały materiały archiwalne: zdjęcia i filmy kręcone przez Stanisława Lema na kamerze 8 mm. Narratorem jest Marek Kondrat. Warto też obejrzeć etiudę „Kirk Douglas” rejestrującą wizytę hollywoodzkiego aktora w Polsce w 1966 roku.

fot. Fundacja Legalna Kultura

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy