Pomysłowi bibliotekarze z Olsztyna wykonali pierwszą na świecie biblioteczną choinkę z kart katalogowych

8 grudnia 2016

choinka-karty-katalogowe1
Świąteczna oprawa zyskuje dodatkowej magii, jeśli może dać wyraz naszemu zamiłowaniu do literatury i bibliotekarstwa. Takim przekonaniem kierują się pracownicy biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy w tym roku stworzyli wyjątkową choinkę z kart katalogowych.

O niezwykłości tego świątecznego drzewka przesądzają dwie rzeczy. Po pierwsze całość została wykonana ze starych, wycofanych z obiegu kart katalogowych. Na dodatek 3,5-metrowa choinka nie stoi, lecz w zasadzie unosi się nad ziemią. Do jej skonstruowania bibliotekarze potrzebowali 100 metrów drutu (co dało 21 obręczy), 150 metrów żyłki wędkarskiej, 1600 spinaczy, 1600 kart katalogowych i jeden halogen, który podświetla od środka konstrukcję, nadając jej eterycznego wyglądu.

choinka-karty-katalogowe2

Biblioteka Uniwersytecka z Olsztyna ma już kilkuletnią tradycję budowania unikatowych drzewek. W 2011 roku pracownicy książnicy, jako pierwsi w Polsce, wykonali choinkę z książek. Rok później, już jako pierwsi na świecie, posłużyli się do tego celu szufladami katalogowymi. W tym roku również wykazali się oryginalnością, o czym mieszkańcy miasta mogą przekonać się osobiście, a reszta ? oglądając załączone fotografie.

choinka-karty-katalogowe3

Poniżej możecie zobaczyć, jak przebiegały prace nad pierwszą na świecie choinką z kart katalogowych:

[am]
fot. BU UWM

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy