Pomóż Bibliotece Narodowej skompletować zbiory sprzed 1945 roku

19 października 2018


W zbiorach Biblioteki Narodowej brakuje prawdopodobnie aż 30% pozycji wydanych przed 1945 rokiem. W przededniu 100-lecia Niepodległości książnica ta zwraca się z apelem do wszystkich o przekazywanie książek, czasopism, druków ulotnych i innych publikacji z XIX i pierwszej połowy XX wieku, dzięki czemu uda się skompletować Korpus Publikacji Polskich!

Biblioteka Narodowa gromadzi i udostępnia całość polskiego piśmiennictwa. W magazynach książnicy znajduje się prawie 9 milionów woluminów. Niemal w całości zgromadzono publikacje wydane po 1945 roku. Współczesne tytuły trafiają do biblioteki wprost od wydawców, dlatego ich zbiór jest praktycznie kompletny. Książki, czasopisma i druki ulotne sprzed 1945 roku niestety zebrane są tylko w części. To w dużej mierze efekt strat wojennych, których wstrząsającym symbolem jest przechowywana w Pałacu Rzeczypospolitej urna z prochami książek świadomie spalonych w czasie drugiej wojny światowej. Braki sięgać mogą aż 30% pozycji z XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Jest to wielka literatura, doniosłe pozycje naukowe, ale także popularne kryminały i romanse którymi zaczytywały się nasze prababcie i pradziadkowie, książki dziecięce, a nawet komiksy, czasopisma, plakaty i ulotki. To dzieła, których poznanie jest ważne dla zrozumienia polskiej historii i mentalności, przydatne naukowcom do pogłębionych badań, ale także zwykłym czytelnikom ? dla rozrywki.

W jubileuszowym roku stulecia odzyskania Niepodległości Biblioteka Narodowa zaprasza wszystkich do wielkiej akcji kompletowania księgozbioru. W każdym domu mogą znajdować się stare, pochodzące sprzed 1945 roku książki, czasopisma, ulotki, nuty czy mapy, zapomniane, niepotrzebne, a mogące okazać się bardzo ważnym uzupełnieniem zbiorów Biblioteki Narodowej.

To właśnie ta instytucja gwarantuje ich właściwe skatalogowanie, a następnie digitalizację i udostępnienie wszystkim zainteresowanym ? w czytelniach, a przede wszystkim w internecie w cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.pl. W Bibliotece Narodowej wszystkie publikacje będą prawidłowo, bezpiecznie przechowywane, a w razie potrzeby objęte profesjonalną opieką konserwatorską i naprawione.

Biblioteka Narodowa zwraca się z apelem o przekazywanie w darze książek, czasopism, gazet, plakatów, ulotek, nut, map itp. opublikowanych przez 1945 rokiem. Ponieważ Biblioteka Narodowa skatalogowała już swoje zbiory, można sprawdzić na jej stronie internetowej bn.org.pl, czy jakąś publikację posiada, czy jest jej brak. Pracownicy Biblioteki służą wszechstronną pomocą w weryfikacji oraz ewentualnym transporcie tych materiałów. Wszelkich informacji udzielają pod numerem telefonu 22 608 25 98 i adresem mailowym dary@bn.org.pl.

fot. Lukas Plewnia/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: newsy