Pomoc domowa skazana za okradanie autora horrorów Guya N. Smitha

19 lipca 2022

40-letnia Nichola Whiffen z miejscowości Knighton została skazana za kradzież 2400 funtów nieżyjącemu już autorowi horrorów Guyowi N. Smithowi. Do zdarzeń dochodziło, gdy kobieta pracowała w domu u pisarza w Shropshire na krótko przed jego śmiercią.

Guy N. Smith to autor pulpowych horrorów. Był popularny w Polsce w pierwszej połowie lat 90. za sprawą takich serii jak „Kraby” czy Sabat” (ta druga seria doczekała się niedawno wznowienia w jednym tomie zbiorczym nakładem oficyny Phantom Books). Łącznie opublikował ponad 120 książek oraz liczne artykuły i opowiadania. Zmarł w wigilię 2020 roku w wieku 81 lat po zakażeniu koronawirusem.

Do kradzieży pieniędzy dochodziło u schyłku życia pisarza, w okresie od 8 września 2018 roku do 9 stycznia 2020 roku. Jak donosi gazeta „Express & Star”, Nichola Whiffen została początkowo zatrudniona jako sprzątaczka, ale później zaczęła też pomagać w zarządzaniu sprawami Guya N. Smitha w internecie.

Córka pisarza, Tara Paulsson, powiedziała, że ​​kradzieże sprawiły jej ojcu wielką przykrość. „To była bardzo traumatyczna sytuacja dla taty, ponieważ bardzo cierpiał z powodu unieruchomienia i bólu biodra. Czekał na operację, do której nigdy nie doszło przez Covid” – wyjaśniła. „Darzył Nikki ogromną sympatią i jej ufał. (…) Rodzina Smithów od dziesięcioleci przyjaźniła się z całą rodziną Nikki, więc to była wielka zdrada” – podkreśliła, dodając, że ​​kradzieże położyły kres przyjaźni między pisarzem a ojcem zatrudnionej kobiety.

Brakujące pieniądze powodowały również tarcia w rodzinie Smithów, ponieważ wszyscy starali się wyjaśnić, co się dzieje. „Biedny tata (początkowo) wypierał to, co miało miejsce, ale także był bardzo zakłopotany. Moja mama Jean, moje troje rodzeństwa i ja czujemy ulgę, że udało nam się uzyskać wyrok skazujący” – skomentowała córka pisarza, wyrażając żal, że ojciec nie doczekał się sprawiedliwości i zmarł, zanim sprawa trafiła do sądu.

Jak dodała, ​​starsi ludzie są często zależni od osób, które zatrudniają do opieki. „Nie chcemy, aby ktokolwiek inny przez to przechodził” – powiedziała. „Niestety, osoby starsze i słabe potrzebują dużej pomocy w komunikacji online i w finansach, a w przypadku naszego taty Nikki bezwstydnie i bezdusznie to wykorzystała” – podsumowała.

Sąd w Telford skazał Nicholę Whiffen na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 12 miesięcy. Otrzymała również polecenie wykonania 130 godzin pracy na cele społeczne.

[am]
fot. Guy N. Smith/Facebook

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy