banner ad

Pomnik Jana Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim zniszczony przez 16-latka

5 lutego 2021

W czwartek 4 lutego późnym wieczorem 16-letni mieszkaniec Mińska Mazowieckiego zniszczył pomnik przedstawiający legendarnego aktora i pisarza Jana Himilsbacha. Sprawca został zatrzymany, zajmie się nim sąd rodzinny.

Mińsk Mazowiecki to rodzinne miasto Jana Himilsbacha, stąd też we wrześniu 2012 roku odsłonięto na tamtejszym skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej ławeczkę upamiętniającą tego znakomitego aktora naturszczyka i pisarza. Zaprojektowany przez rzeźbiarza Grzegorza Ojrzyńskiego pomnik przedstawia artystę opartego o stolik, na którym stoi maszyna do pisania. Po drugiej stronie znajduje się wolne krzesło, żeby turyści i mieszkańcy miasteczka mogli się przysiąść do Himilsbacha i posiedzieć z nim wspólnie tak, jak to miał w zwyczaju czynić Zdzisław Maklakiewicz w warszawskim SPATiF-ie.

Jak informuje starszy aspirant Marcin Zagórski z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, w czwartek ok. godziny 21:00 dyżurny Straży Miejskiej, która zajmuje się miejskim monitoringiem, zauważył, że grupa młodzieży niszczy pomnik Jana Himilsbacha. Natychmiast wysłano na miejsce patrol. Nastolatkowie znajdowali się wciąż pod okiem kamer. Operator monitoringu, będąc cały czas w kontakcie z komendą, przekazał, że grupka wsiadła do autobusu miejskiego.

Funkcjonariusze zatrzymali pojazd. W środku znajdowały się cztery osoby w wieku od 15 do 20 lat. Z zapisu kamer wynikało, że poważnych zniszczeń dokonał 16-latek, który przyznał się do winy. Teraz za swój czyn będzie musiał odpowiedzieć przed sądem rodzinnym.

[am]
fot. KPP w Mińsku Mazowieckim

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy