Południowokoreański wydawca zapłacił 1,5 miliona dolarów za prawa do nowej powieści Murakamiego

5 czerwca 2013

nowy Murakami w Korei Pd
Wydawcy w Korei Południowej stoczyli zaciętą bitwę o prawa do najnowszej powieści Harukiego Murakamiego. Zwycięzcą licytacji okazała się grupa wydawnicza Minumsa. Jak podaje anonimowy przedstawiciel wydawnictwa cytowany przez „Korea Times”, za możliwość publikacji książki zapłacono przynajmniej 150 milionów jenów (około 1,5 miliona dolarów).

Zdaniem pracownika jednego z konkurencyjnych wydawnictw, taka zaliczka oznacza, że wydawnictwo liczy na sprzedaż sięgającą 1,5 miliona egzemplarzy. W Korei Południowej, gdzie rynek książki przeżywa ostatnio poważny kryzys, Murakami jest jednym z nielicznych pisarzy, którzy są w stanie napędzić tak ogromną sprzedaż. Jego poprzednia powieść „1Q84” rozeszła się tam w ponad 2 milionach egzemplarzy.

We wczesnym okresie tej dekady średnia zaliczka z tytułu honorariów autorskich, jakie wydawnictwa południowokoreańskie płaciły autorom bestsellerów, to była kwota rzędu od 100 do 200 tysięcy dolarów. Co ciekawe, wraz z malejącym czytelnictwem średnia stawka wzrosła do pół miliona dolarów.

370-stronicowa powieść Murakamiego zatytułowana „Shikisai o Motanai Tazaki Tsukuru to, Kare no Junrei no Toski” (z jap. „Tsukuru Tazaki, który nie ma kolorów, i jego rok pielgrzymki”) to historia mężczyzny próbującego przezwyciężyć poczucie straty i przy pomocy ukochanej odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego czterech jego przyjaciół z lat szkolnych zerwało z nim kontakty. Tłem dla opowiedzianych wydarzeń jest m.in. trzęsienie ziemi, jakie w marcu 2011 roku nawiedziło wybrzeże Japonii. W ciągu tygodnia od premiery nakład powieści w rodzimym kraju pisarza przekroczył milion egzemplarzy. Szczegóły fabuły możecie poznać klikając tutaj.

fot. Eldiario.es

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy