Południowokoreańska pisarka Han Kang dołączyła do Biblioteki Przyszłości. Jej najnowsza książka ukaże się w 2114 roku

6 września 2018


Południowokoreańska pisarka Han Kang, która w 2016 roku zdobyła Międzynarodowego Bookera za „Wegetariankę”, dołączyła do listy uznanych autorów, których prace zostały zdeponowane w norweskiej Bibliotece Przyszłości. Będzie można je przeczytać dopiero za prawie 100 lat, a dokładnie w 2114 roku.

Idea „Biblioteki Przyszłości” narodziła się w 2014 roku. Szkocka artystka Katie Paterson postanowiła podważyć obecną tendencję do krótkofalowego myślenia i zaangażować współczesnych pisarzy do zastanowienia się, co mogliby opowiedzieć o naszych czasach ludziom żyjącym w przyszłości. W pobliżu Oslo zasadzono tysiące drzew, z których po stu latach pozyska się papier do wydania obszernej antologii. Każdego roku do projektu zapraszany jest jeden autor. Musi on zdeponować napisane specjalnie z tej okazji dzieło w wyznaczonym do tego pomieszczeniu. Wszystkie utwory będą przechowywane do 2114 roku, kiedy to po raz pierwszy ludzkość pozna ich treść.

Do tej pory swoje prace dostarczyli: kanadyjska pisarka Margaret Atwood, Brytyjczyk David Mitchell, turecka powieściopisarka Elif Shafak i Islandczyk Sjón. Teraz oświadczono, że jako kolejna do tego grona dołączy Han Kang. Południowokoreańska pisarka zyskała ogólnoświatowe uznanie, zdobywając w 2016 roku Międzynarodowego Bookera za powieść „Wegetarianka”.

„W Korei, kiedy para bierze ślub, ludzie życzą im życia razem przez 100 lat. To brzmi prawie jak wieczność. Oczywiście nie będzie mnie za 100 lat. Nikt, kogo kocham, tyle nie przeżyje. Ten nieubłagany fakt sprawił, że zaczęłam zastanawiać się nad istotną częścią mojego życia. Dlaczego piszę? Z kim rozmawiam, gdy piszę?” – powiedziała Han Kang.

Katie Paterson, twórczyni Biblioteki Przyszłości, powiedziała, że eksperci wybierający co roku pisarza biorącego udział w projekcie zdecydowali się na Koreankę, ponieważ „poszerza ona naszą wizję świata”. „Jej opowieści są niepokojące i wywrotowe, eksplorują przemoc, okrucieństwo, przelotność życia i akceptację ludzkich słabości. Han sprawia, że konfrontujemy się z niewygodnymi sprawami: niesprawiedliwością, bólem, żałobą i pamięcią; współdzielimy utratę zaufania w ludzkość wraz z wiarą w ludzką godność. Wierzę, że jej opinie będą niesione przez drzewa, a po opublikowaniu za dziesięciolecia – wciąż ponadczasowe” – powiedziała Paterson.

Han Kang dostarczy swój rękopis w maju przyszłego roku podczas ceremonii zorganizowanej w norweskim lesie.

Dla osób zainteresowanych kolejnymi po „Wegetariance” dokonaniami południowokoreańskiej pisarki mamy dobrą wiadomość. W 2019 roku wydawnictwo W.A.B. opublikuje jej powieść „Human Acts”, rozgrywającą się tuż po masakrze w Gwangju, gdy dyktatura wojskowa generała Chun Doo-hwana brutalnie stłumiła protesty studenckie, zabijając i ciężko raniąc wiele osób.

[aw,am]
fot. Jean Chung/Future Library
źródło: The Culture Trip

Tematy: , ,

Kategoria: newsy