Południowa Polska walczy z powodzią. Pisarze, wydawcy i dystrybutorzy oferują wsparcie
Mieszkańcy miejscowości położonych na południu i zachodzie Polski walczą z powodzią, która ze względu na swoje rozmiary już bywa porównywana do powodzi tysiąclecia z 1997 roku. Z pomocą poszkodowanym ruszyli pisarze, wydawcy i dystrybutorzy książek. Wsparcia można udzielić również poprzez zakup książek. Poniżej zebraliśmy dla was informacje o działaniach podjętych przez przedstawicieli rynku książki.
Wskutek tragicznej powodzi, która nawiedziła południową i zachodnią Polskę, mieszkańcy wielu miejscowości znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Ich domy i zakłady pracy zostały zalane. Z żywiołem walczą również księgarze i bibliotekarze. Pomoc dla powodzian płynie zewsząd. Można się w nią zaangażować również poprzez zakup książek.
Jakub Ćwiek, Wydawnictwo Marginesy i Pulp Books sprzedają specjalną edycję powieści na rzecz powodzian
Jednym z pierwszych, którzy ruszyli z akcją charytatywną, jest pisarz Jakub Ćwiek. Sam wychowywał się w Głuchołazach i był wolontariuszem w czasie, kiedy miasto dotknęła wielka powódź w 1997 roku. Doświadczenia te wykorzystał później podczas pisania powieści „Topiel”, która ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy. Kiedy teraz wody znowu zalały miasto, dokonując ogromnych zniszczeń, nie tylko udał się na miejsce, aby pomóc w walce z żywiołem, ale również zorganizował możliwość wsparcia poprzez zakup książki. We współpracy z Wydawnictwem Marginesy i swoją własną oficyną Pulp Books postanowił opublikować specjalne wydanie książki „Topiel”, z którego cały dochód przeznaczony zostanie na wsparcie dla powodzian i odbudowę gminy Głuchołazy. „Nie będziemy rozdysponowywać otrzymanych od was środków sami. Przekażemy je władzom Głuchołaz” – wyjaśnił.
Akcja trwa do 30 września. Jak podkreśla Ćwiek, ani wydawcy, ani autor nie wezmą z tego wydania żadnych pieniędzy. Nie trzeba będzie ponosić również kosztów redakcyjnych, ponieważ prace te zostały już opłacone podczas przygotowywania książki do druku w 2020 roku. Co więcej, OSDW Azymut przekazał, że wydrukuje bezpłatnie pierwszy nakład książki w swojej drukarni cyfrowej. „Topiel” można zakupić w fizycznym formacie, jak również w formie ebooka lub audiobooka. Książka sprzedawana jest na zasadzie „płać, ile chcesz”, co oznacza, że sami decydujecie o kwocie, jaką przekażecie na powodzian (z zaznaczeniem, że minimalna cena w przypadku ebooka i audiobooka wynosi 1,20 złotego, a w przypadku papierowej książki – 10 złotych). Akcja kończy się 30 września. Ebooki i audiobooki będą udostępniane kupującym w ciągu kilku dni. Natomiast wersja papierowa ruszy do druku dopiero po zakończeniu akcji.
Wydawnictwo ArtRage sprzedaje ebooki dla powodzian
Wydawnictwo ArtRage postanowiło przekazać cały dochód ze sprzedaży swoich ebooków na pomoc dla powodzian. Książki w celach charytatywnych można kupować do 22 września.
„Co możemy zrobić jeszcze? Tak na już? Mamy na platformie opcję napiwków. I te napiwki, gdy kupujecie dowolny ebook, do odwołania, będą przekazywane na pomoc powodzianom. Na ten moment wybieramy Kłodzko, ale możliwe, ze przelewy będą szły też do innych potrzebujących” – przekazali przedstawiciele wydawnictwa.
10 tysięcy książek dla bibliotek doświadczonych powodzią od Grupy Wydawniczej Foksal i Platona
W niesienie pomocy włączają się również Grupa Wydawnicza Foksal i dystrybutor książek Platon. Wspólnie przekażą 10 tysięcy książek bibliotekom, które ucierpiały w trakcie powodzi.
Do 30 września zarówno biblioteki, jak i czytelnicy mogą zgłaszać potrzebujące placówki pod adresem socialmedia@gwfoksal.pl. „Jeśli wiecie o bibliotece, która potrzebuje wsparcia w odbudowaniu księgozbioru, możecie też oznaczyć ją w komentarzu pod postami w naszych mediach społecznościowych. Postaramy się pomóc każdej z placówek” – piszą dystrybutor i wydawca we wspólnym komunikacie. „Mamy nadzieję, że choć trochę pomoże to wam wrócić do działalności. Jesteśmy z wami sercem i czekamy na zgłoszenia” – dodają.
Jak zaznaczono, książki wydawnictw W.A.B, Wilga, Buchmann i Uroboros należących do Grupy Wydawniczej Foksal oraz książki będące w ofercie Platona zostaną dopasowane do profilu potrzebujących bibliotek.
OSDW Azymut wspiera księgarza w Głuchołazach
Dystrybutor książek OSDW Azymut nie tylko przyłączył się do akcji Jakuba Ćwieka, ale też stara się wesprzeć najbardziej poszkodowanych. „Na rynku w Głuchołazach (…) jeszcze do niedawna działała księgarnia naszego wieloletniego klienta. To ostatnia księgarnia stacjonarna działająca w tym mieście. I jako zespół, i jako firma nie umiemy być obojętni na tę tragedię” – piszą przedstawiciele OSDW Azymut.
Jak przekazano, podjęto decyzję m.in. o wsparciu księgarni w Głuchołazach, którą najmocniej dotknęła powódź, a także odroczeniu wszystkich płatności księgarzy z regionu, w którym żywioł zebrał żniwo. „W tym czasie księgarze i księgarki mają wystarczająco dużo na głowie; to nie czas na myślenie o płatnościach i rozliczeniach” – dodano.
[am]
fot. Jacek Halicki/Wikimedia Commons
Kategoria: newsy