Polskim wydawcą nowej powieści Harper Lee będzie wydawnictwo Filia

10 kwietnia 2015

go-set-a-watchman-filia
Młode wydawnictwo Filia ogłosiło, że zostało wydawcą nowej powieści Harper Lee. Prawa do wydania kupiono od Andrew Nurnberg Associates. Powieść ukaże się w Polsce jeszcze jesienią tego roku.

„Są powieści, które po przeczytaniu zostają z nami na zawsze. Jedną z nich jest 'Zabić drozda’ Harper Lee. Być częścią literackiego wydarzenia na taką skalę, to marzenie każdego wydawcy” ? mówi Olga Reszelska, redaktor naczelna wydawnictwa Filia.

„Zabić drozda” to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Harper Lee otrzymała za nią między innymi Nagrodę Pulitzera. Nowa powieść „Go Set A Watchman” zostanie wydana po 55 latach od premiery „Zabić drozda”, a sam fakt, że stroniąca od mediów pisarka zgodziła się na jej publikację jest najgłośniej komentowanym wydarzeniem literackim w mediach.

Powieść w rzeczywistości powstała przed „Zabić drozda”, choć opisuje wydarzenia, jakie rozegrały się później. Zaginiony manuskrypt powieści został odnaleziony przez przyjaciółkę i prawniczkę Lee.

Akcja „Go Set A Watchman” osadzona została w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku i opowiada o losach wielu postaci znanych z „Zabić drozda” dwadzieścia lat później. Scout (Jean Louise Finch) powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb by odwiedzić swojego ojca, Atticusa. Musi się zmierzyć z kwestiami osobistymi i politycznymi, próbując zrozumieć postawę swojego ojca i otaczającej go społeczności, oraz swój stosunek do miejsca w którym przyszła na świat i spędziła dzieciństwo.

Światowa premiera „Go Set A Watchman” została zapowiedziana na 14 lipca 2015 roku. Polski przekład książki ukaże się jesienią.

Filia to stosunkowo młode wydawnictwo. Powstało w 2012 roku jako imprint wydawnictwa Termedia. Od 2015 roku jest samodzielną oficyną, która określa siebie jako jedno z najdynamiczniej rozwijających się obecnie wydawnictw na polskim rynku. W swoim portfolio ma już książki bestsellerowych polskich i zagranicznych autorów, m.in. Lisy Genovy, Ewy Błaszczyk i Małgorzaty Kalicińskiej. Jednak to właśnie premiera „Go Set A Watchman” sprawi, że o wydawnictwie usłyszą w Polsce wszyscy czytelnicy.

fot. twitter/GoSetaWatchman

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy