Polski zwiastun filmu o Thomasie Wolfie oraz jego redaktorze Maxwellu Perkinsie. Będzie też książka!

7 lipca 2016

polski-zwiastun-geniusza-1
Historia skomplikowanej relacji słynnego amerykańskiego pisarza Thomasa Wolfe?a i jego redaktora, Maksa Perkinsa, który odkrył dla świata takich literackich gigantów, jak F. Scott Fitzgerald czy Ernest Hemingway, wejdzie do polskich kin już w tym miesiącu! W planach jest też wydanie książki, na podstawie której zrealizowano film.

„Geniusz” opowiada o zderzeniu dwóch niezwykłych osobowości, bardzo różnych, a jednocześnie silnie na siebie oddziałujących. Kiedy pierwsza powieść Thomasa Wolfe?a trafiła do rąk Maksa Perkinsa, ten był już jednym z najbardziej uznanych redaktorów i wydawców swoich czasów. Opanowany i raczej introwertyczny Perkins był szczególnie dumny ze swojego literackiego odkrycia, choć Wolfe, ze swoim nieokiełznanym talentem i trudną do opanowania osobowością, nie ułatwiał mu życia. Niekonwencjonalna przyjaźń, jaka ich połączyła, odmieniła życie każdego z nich na zawsze.

Film stanowi kulminację niemal dwudziestoletnich starań scenarzysty Johna Logana, by przenieść historię Maxwella Perkinsa na ekran kinowy. „Od momentu, gdy po raz pierwszy przeczytałem książkę A. Scotta Berga, wiedziałem, że muszę opowiedzieć o tym człowieku” – wspomina Logan i dodaje: „Opowiadanie historii, w której ważne role odgrywają Thomas Wolfe, F. Scott Fitzgerald i Ernest Hemingway, było dla mnie wyzwaniem. To w końcu ikony dwudziestowiecznej literatury amerykańskiej”.

polski-zwiastun-geniusza-2

Gdy Logan zaczął rozmawiać ze Scottem Bergiem na temat projektu filmowego, zaoferował mu od razu kupienie praw do ekranizacji, co było bardzo nietypowe w branży filmowej. „Wydałem na to wszystkie pieniądze, które zarobiłem na ?Męskiej grze?, ale wiedziałem, że było warto” – wspomina Logan. „John wyjaśnił mi, że nie chce, by jacyś goście ze studia mówili mu, w jaki sposób ma zrealizować ten projekt” – wspomina autor książki, A. Scott Berg. „Pragnął omówić całość ze mną, bez angażowania w cały proces ludzi z zewnątrz. Przystałem na to, ponieważ wiedziałem, że mogę mu ufać”. Przez kolejne piętnaście lat Logan pozostawał wierny obietnicy złożonej Bergowi i spędził tysiące godzin na czytaniu listów Perkinsa oraz wyszukiwaniu wartościowych materiałów na jego temat.

„John nigdy nie przestał być wierny mojej książce, a jednocześnie poprowadził adaptację w wielu ciekawych kierunkach, uczynił ją swoją. Co chwilę musiał odkładać pracę, żeby napisać jakąś sztukę albo scenariusz do filmu o Jamesie Bondzie, ale nie stracił pasji do projektu” – podkreśla Berg. „Dzięki niemu wiedzieliśmy, że możemy sobie pozwolić na szukanie reżyserów, aktorów i producentów, którzy wzięliby z nami udział w tej nietypowej przygodzie”.

polski-zwiastun-geniusza-3

W filmie, który wyreżyserował Michael Grandage, zagrali Colin Firth w roli Maksa Perkinsa i Jude Law jako Thomas Wolfe. Partnerują im Guy Pearce (F. Scott Fitzgerald), Dominic West (Ernest Hemingway), Nicole Kidman (Aline Bernstein) oraz Laura Linney (Louise Saunders). Obraz wejdzie do polskich kin 22 lipca.

„Genius” powstał na podstawie wyróżnionej prestiżową nagrodą The National Book Award biografii autorstwa A. Scotta Berga pt. „Max Perkins: Editor of Genius”. Trwają już prace nad przekładem książki, która zostanie wydana przez Wydawnictwo Poznańskie (lub przez należący do niego imprint Czwarta Strona). Data premiery biografii nie jest jeszcze znana.

Poniżej możecie zobaczyć polski zwiastun „Geniusza”:

fot. Marc Brenner / Pinewood Films No. 12 Ltd.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film, newsy