Polski pisarz Robert M. Wegner autorem najlepszej fantastycznej Książki Roku w Rosji

12 lutego 2017


Luty to miesiąc, w którym redakcja i zespół autorów miesięcznika „Mir Fantastiki” tradycyjnie przygotowuje zestawienia ubiegłorocznych książek, filmów oraz gier, a następnie wybiera najlepszych z najlepszych. Tym razem w kategorii Książka Roku zwyciężył nasz rodak Robert M. Wegner za pierwszy tom opowiadań „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”.

Wegner zadebiutował w 2002 roku opowiadaniem „Ostatni lot Nocnego Kowboja” na łamach czasopisma „Science Fiction”. W następnych latach ukazały się jego kolejne opowiadania, z których część weszła w skład dwutomowego zbioru „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” (pierwszy tom nosi podtytuł „Północ-Południe”, drugi – „Wschód-Zachód”). W latach 2009-2010 obie pozycje zostały wybrane przez portal Katedra „Najlepszą polską książką fantastyczną”.

Do tej pory Wegner zdążył wydać też dwie powieści osadzone w świecie Meekhanu („Niebo ze stali” i „Pamięć wszystkich słów”). Pisarz jest pięciokrotnym laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dwukrotnie uhonorowano go Sfinksem za najlepsze opowiadanie, a także najlepszą powieść, otrzymał również wyróżnienie przyznane przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. W tym roku Robert M. Wegner został doceniony także w Rosji. Pierwszy tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” zwyciężył w kategorii Książka Roku oraz Książka Roku według czytelników, wyprzedzając m.in. „Bazar złych snów” Stephena Kinga.

„Mir Fantastiki” podkreślił, że od czasów Andrzeja Sapkowskiego nie zetknęliśmy się z twórczością tak wyrazistego polskiego pisarza fantasy. Zaznaczył jednak, że dzieła autorów nie są do siebie aż tak podobne i prędzej można by porównywać książki Wegnera z dorobkiem brytyjskiego pisarza Joego Abercrombie.

Rosyjski miesięcznik określił cykl opowieści naszego rodaka jako twarde, surowe, bezlitosne, przenikliwe teksty, które trudno zaliczyć do jednego nurtu fantasy. Są one równocześnie bohaterskie, przygodowe, mitologiczne, romantyczne, okrutne i detektywistyczne. I taka kompilacja zupełnie im nie przeszkadza. „Cykl opowiadań praktycznie nie posiada słabych elementów ? fascynująca fabuła, dopracowana sceneria, realistyczny styl, wiarygodne postacie, ogrom wyraźnych, momentami rozrywających na strzępy epizodów. I oto mamy przed sobą doskonałe opowieści, obsypane wieloma polskimi nagrodami z dziedziny fantasy” ? czytamy na stronie „Mir Fantastiki”.

„Mir Fantastiki” to rosyjski miesięcznik i portal internetowy poświęcony fantastyce, który istnieje od 2003 roku. To największe w krajach byłego ZSRR czasopismo koncentrujące się na science fiction, fantasy, horrorze oraz innych odmianach fantastyki. Każdy numer zawiera przegląd ostatnich książek, filmów, seriali i komiksów. Na łamach czasopisma publikowane są artykuły o świecie literackim, znanych pisarzach fantastyki, fandomach oraz futurologii. „Mir Fantastiki” został wielokrotnie uhonorowany nagrodami w dziedzinie fantastyki, między innymi przez Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction.

[wn]
źródło: Mir Fantastiki, Laboratorija fantastiki

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy