Polski Instytut Badań Jakości wybrał najlepsze księgarnie internetowe 2017 roku

20 listopada 2017


Polski Instytut Badań Jakości przeprowadził w listopadzie test, w którym dokonano oceny jakości dostawy, obsługi klienta, cen oraz szerokości oferty w 13 popularnych księgarniach internetowych zarejestrowanych w naszym kraju.

Malejący od lat poziom czytelnictwa w Polsce przyczynia się do spadku przychodów ze sprzedaży książek, z kolei z roku na rok dynamicznie rośnie sprzedaż e-booków, Polacy też coraz chętniej kupują w sieci tradycyjne książki. Powyższe zjawiska wymuszają na właścicielach księgarni konieczność uruchamiania kanału sprzedaży internetowej. Mając na uwadze dynamikę wzrostu sprzedaży książek w kanale online, Polski Instytut Badań Jakości sprawdził, które z podmiotów działających w tym obszarze rynku, mogą stanowić wzór dla pozostałych.

Przetestowano trzynaście następujących przedsiębiorstw: Aros, Bonito, czytam.pl, Empik, eksiegarnia.pl, Gandalf, inbook.pl, Livro, nieprzeczytane.pl, profit24, Ravelo, Świat Książki i Tania Książka. Dane na temat oferty każdej z firm zostały zebrane na podstawie informacji dostępnych w Internecie. Ostateczne wyniki wyrażone zostały jako średnia ważona z następujących kategorii:

1. Cena – waga 50%,
2. Jakość dostawy i zwrotu – waga 30%,
3. Jakość obsługi klienta – waga 10%,
4. Szerokość oferty (asortyment) – waga 10%.

Zmienną „cena” oceniano na podstawie analizy 65 książek dostępnych w sprzedaży online. Po porównaniu wszystkich ofert, badacze z Instytutu zdecydowali się na przyznanie wyróżnień pięciu księgarniom, w których ceny okazały się najniższe. Należą do nich: nieprzeczytane.pl, Livro, profit24, czytam.pl oraz Bonito. Ze względu na brak statystycznie istotnej różnicy pomiędzy cenami w wyżej wymienionych księgarniach, żadnej z nich nie przyznano pierwszego miejsca.

W kategorii „jakość dostawy i zwrotu”, której wartość została oszacowana na podstawie oceny jakości realizacji zamówienia przez tajemniczych klientów, zdecydowanym zwycięzcą okazała się księgarnia Livro, która uzyskała wynik 86,61%, wyprzedzając Bonito (wynik 78,27%) oraz czytam.pl (75,99%).

Najlepszą obsługą klienta może pochwalić się księgarnia Livro, która z wynikiem 94,29%, wyprzedziła firmę Gandalf (wynik 89,4%) oraz inbook.pl (wynik 85,87%). Z kolei w kategorii „szerokość oferty” (asortyment) zwycięzcą okazał się sklep Aros (wynik 92,5%) przed drugim Bonito (wynik 91,5%) i trzecim nieprzeczytane.pl (wynik 83,13%).

Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne modelu zwycięzcą testu okazała się księgarnia Livro z wynikiem całkowitym 90%. Na kolejnych miejsca znalazły się odpowiednio: Bonito (wynik 87%) oraz ex aequo Aros, czytam.pl oraz profit24 (wynik 84%).

Zdaniem Polskiego Instytutu Badań Jakości wyniki testu jasno pokazują, iż księgarnie, których jedynym kanałem dystrybucji jest sprzedaż online, stanowią silną konkurencję dla znanych sieci, takich jak Empik czy Świat Książki, łączących kanał online z tradycyjną formą sprzedaży. Jednak w trudnych dla czytelnictwa czasach zdarzyć może się wszystko ? łącznie z kompletnym załamaniem się rynku i jego monopolizacją przez jeden podmiot. Badacze oceniają, że aby rynek księgarski był bardziej konkurencyjny, musimy czytać więcej. Wtedy na pewno znajdzie się wielu chętnych, żeby sprzedać nam tanią książkę.

Szczegółowe wyniki badania zostały przedstawione na stronie internetowej Instytutu.

[am]
źródło: Polski Instytut Badań Jakości, PAP

Tematy: , ,

Kategoria: newsy