Polski autor horroru krytykowany przez czytelników za prorosyjskie komentarze. Wydawca rozwiązuje umowę

2 marca 2022

Miłośnicy grozy w Polsce wyrażają w sieci oburzenie na wypowiedzi Piotra Sawickiego, autora m.in. powieści „Budząc diabły” i przewodnika „Odrażające, brudne, złe: 100 filmów gore”, który w swoich komentarzach publicznych w grupach na Facebooku bronił napadu Rosji na Ukrainę. Od poglądów pisarza odciął się już jego wydawca i ogłosił, że rozwiązuje z nim umowę.

W komentarzu, który został umieszczony w odpowiedzi do jednego z postów, Sawicki powtarzał twierdzenia rosyjskich mediów rządowych o tym, że Rosja jedynie „udziela pomocy wojskowej” dwóm separatystycznym republikom „nękanym” przez ukraińskie wojska, które po 2014 roku zostały przez Zachód „uzbrojone po zęby” i przeszkolone.

Pisząc o decyzji Putina i podległych mu wojskowych, Sawicki zapytał: „Cóż im zostało, jak nie gonić nazioli aż do matecznika?”. Odwołał się tym samym do rosyjskiej propagandy o rzekomych „nazistach z Kijowa” zagrażających Rosji i separatystycznym republikom.

Wypowiedzi pisarza spotkały się z dużą krytyką czytelników, którzy swoje niezadowolenie, a nawet apel o niekupowanie książek wyrażali m.in. w komentarzach na profilach wydawcy w mediach społecznościowych. Oficyna, która sama włącza się w pomoc dla Ukrainy, wydała oświadczenie.

„Wydawnictwo Dom Horroru nie odpowiada za treści i opinie wyrażane przez autorów w ich prywatnych i autorskich mediach społecznościowych oraz ogólnie w sieci. Nasze oficjalne stanowisko w bieżących sprawach publikujemy TYLKO i WYŁĄCZNIE w naszych oficjalnych kontach w mediach społecznościowych i jest ono jasne, klarowne i transparentne” – napisano. „Nie popieramy prorosyjskiej narracji w jakikolwiek sposób i sprzeciwiamy się jej” – dodano.

W osobnym wpisie zamieszczonym w sieci w środę napisano: „Z dniem dzisiejszym rozwiązaliśmy umowę wydawniczą z Piotrem Sawickim. Sprawę uważamy za zamkniętą”.

Warto przypomnieć, że za komentarze pochwalające rosyjską agresję na Ukrainę można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Art. 117 §3 Kodeksu karnego mówi: „Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej lub publicznie pochwala wszczęcie lub prowadzenie takiej wojny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy