banner ad

Polski artysta mieszkający w Australii rozpoczął publikację fanowskiego komiksu z przygodami Kajtka i Koka

19 lipca 2019


Dziś obchodzimy 85. rocznicę urodzin Janusza Christy, twórcy Kajtka i Koka oraz Kajka i Kokosza. Tego dnia na drugim końcu globu, w Australii, zaczął ukazywać się w Internecie niecodzienny projekt będący hołdem dla tego legendarnego autora komiksów.

„The Spirit Journey” to komiks online mający przedstawiać w odcinkach nowe przygody Kajtka i Koka, którzy byli bohaterami pasków komiksowych Janusza Christy publikowanych na łamach trójmiejskiego „Wieczoru Wybrzeża”. Fabuła zasadza się na pomyśle, że skoro twórca już nie potrzebował swoich dzielnych marynarzy, ponieważ stworzył nowe i dużo bardziej popularne postacie, dwóch wojów Kajka i Kokosza, to może chcieliby skorzystać z okazji i spróbować czegoś innego. Tym „czymś innym” mają być przygody oparte na autentycznych przeżyciach Polaka mieszkającego w Australii, który jest autorem nowego komiksu.

Artysta działający pod pseudonimem Ashika w rzeczywistości nazywa się Marek Ostapkowicz. Urodził się w Sopocie i w połowie lat 70. miał okazję poznać osobiście Janusza Christę. Niedługo potem wraz z rodzicami wyemigrował do Kanady, a w końcu osiadł w Australii. Swoje przeżycia od 45 lat spisuje w prywatnych dziennikach, a teraz postanowił wykorzystać je do stworzenia komiksu o Kajtku i Koku. „Cały projekt dedykuję Januszowi Chriście, który w chłopcu z Sopotu zaszczepił kiedyś miłość do przygód” ? pisze na swojej stronie.

„The Spirit Journey” powstaje w bardzo ciekawy sposób, przypominający stosowaną w muzyce technikę samplingu. Wprawdzie Ashika jest artystą rzeźbiarzem i potrafi rysować, chciał jednak, żeby komiks zachował niepowtarzalny styl Christy. Dlatego tworzy go, wykorzystując niewielkie fragmenty oryginalnych pasków z Kajtkiem i Kokiem. Średnio na jeden kadr przypada od 40 do 50 różnych elementów. Proces powstawania rysunków został dokładnie przedstawiony na stronie projektu w zakładce „Ilustracje”.

Komiks jest na razie dostępny jedynie w wersji anglojęzycznej. Nowe odcinki mają pojawiać się co poniedziałek. Strona projektu to: www.thespiritjourney.net.

[am]
źródło: Na plasterki, The Spirit Journey

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy