Polska: zmalał wskaźnik liczby księgarń na 10 tysięcy mieszkańców

1 grudnia 2020

Maleje wskaźnik liczby księgarń na 10 tysięcy mieszkańców. Aktualnie średnia dla Polski wynosi 0,45, podczas gdy jeszcze w kwietniu tego roku wynosiła 0,47. Dla porównania: we Francji wskaźnik ten wynosi 0,76 a w Niemczech – 0,73.

Z raportu opublikowanego na stronie Ogólnopolskiej Bazy Księgarń dowiadujemy się, że najwyższy wskaźnik liczby księgarń na 10 tysięcy mieszkańców jest w województwie mazowieckim, małopolskim oraz śląskim. Najniższy – w województwie świętokrzyskim i opolskim.

Spadek wskaźnika oznacza, że mieszkańcy mają w swoich regionach coraz mniej księgarń. Właściciele zamykają interesy, nie mogąc utrzymać się na rynku, a ten rok jest pod tym względem dla nich szczególnie ciężki z powodu pandemii koronawirusa.

W 2019 roku w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń zarejestrowanych było 1908 podmiotów. Aktualnie liczba ta wynosi 1823 (czyli ubyło 85). Dane w podziale na województwa wyglądają następująco: mazowieckie – 333 księgarń, małopolskie – 186, śląskie – 183, wielkopolskie – 175, dolnośląskie – 157, pomorskie – 112, łódzkie – 102, podkarpackie – 101, kujawsko-pomorskie – 87, lubelskie – 79, zachodniopomorskie – 77, podlaskie – 61, warmińsko-mazurskie – 58, lubuskie – 48, świętokrzyskie – 36, opolskie – 28.

Wspomóc borykające się z kłopotami księgarnie próbuje dystrybutor książek OSDW Azymut, organizując po raz drugi w tym roku akcję „Książka na telefon”. Celem tej inicjatywy jest nakłanianie czytelników do kupowania książek w czasie pandemii od lokalnych księgarzy. Można to uczynić, nie wychodząc z domu. Wystarczy wybrać księgarnię z listy dostępnej tutaj i skontaktować się z nią mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia). Warto poinformować księgarnię, że dzwonimy z akcji „Książka na telefon” – zapytać o tytuł, którego szukamy, lub poprosić sprzedawcę o rekomendacje. Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy