Polska wersja Amazona już działa. Na razie rodzimych wydań książek nie znajdziecie w niej za wiele

2 marca 2021

Od dziś polscy klienci mogą kupować na Amazon.pl. Wprawdzie sklep informuje, że można wybierać spośród ponad 100 milionów produktów, trzeba jednak zauważyć, że oferta polskich wydań książek jest na razie bardzo skromna.

„Dzisiaj ruszamy ze sprzedażą na Amazon.pl. Będziemy nadal ciężko pracować, aby zdobyć zaufanie polskich klientów poprzez zwiększanie wyboru produktów, zapewnienie niskich cen oraz dostarczanie pozytywnych i godnych zaufania doświadczeń zakupowych” – powiedział Alex Ootes, wiceprezes w firmie Amazon ds. rozwoju w Unii Europejskiej.

Jak na sklep, który zaczynał jako księgarnia internetowa, Amazon wchodzi na polski rynek z wąską ofertą rodzimych książek. W komunikatach prasowych firma chwali się szeroką gamą produktów pochodzących zarówno z Polski, jak i z rynku międzynarodowego. Jednak firmy, które wymienia – Zelmer, Trefl, Bambino, Krosno, Mattel, Hasbro, LEGO czy Bosch – nie mają nic wspólnego z literaturą.

Na ten moment w Amazonie dostępne są największe bestsellery ostatnich miesięcy, m.in. „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk, „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka, „Gambit królowej” Waltera Tevisa, „Chłopiec z lasu” Harlana Cobena, „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej, a także „Jadłonomia po polsku” Marty Dymek czy „Czarny łabędź” Nassima Nicholasa Taleba. Większość tytułów, również duża część w setce najlepiej sprzedających się książek, to publikacje anglojęzyczne.

Ceny książek też nie są oszałamiające. Przykładowo „Czuły narrator” kosztuje 28,29 zł. Jak się okazuje, taniej można dostać tę publikację m.in. w księgarniach internetowych: Livro, Matras, Tantis i Dobra Książka. Czy ekspansja na rynek książki zacznie się później, czy może raczej Amazon nie planuje na razie konkurować z polskimi sprzedawcami (wśród których są tak duże sklepy, jak Empik)? Plany strategiczne firmy nie są jeszcze znane.

Z pewnością za to ucieszą się osoby, które chciały nabyć czytnik książek elektronicznych Kindle Paperwhite. Wodoodporne urządzenie, posiadające przeciwodblaskowy wyświetlacz, pozwalające czytać jak na prawdziwym papierze nawet w pełnym słońcu, jest dostępne w polskiej wersji sklepu już od 649,99 zł.

Amazon działa w Polsce od 2014 roku. Amerykańska Izba Handlowa ogłosiła w 2020 roku, że firma jest największym amerykańskim pracodawcą w kraju i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem. Kontrowersje wzbudza jednak sposób, w jaki traktuje się pracowników. Amazon dementuje zazwyczaj takie doniesienia prasowe, twierdząc, że firma działa zgodnie z obowiązującym prawem i ściśle przestrzega prawa pracy.

Poniżej możecie zapoznać się z listą 30 największych bestsellerów w kategorii „książki” pod koniec pierwszego dnia działalności polskiego Amazona:

[am]
fot. mat. prasowe Amazon

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy