banner ad

Polska pisarka zadebiutowała w Stanach

27 lipca 2012


Pochodząca z Polski autorka, Karolina Waclawiak, zadebiutowała na amerykańskim rynku powieścią o emigrantce z naszego kraju. Od premiery minęło niewiele ponad tydzień, a książka już zbiera pierwsze dobre recenzje.

Bohaterką „How To Get Into the Twin Palms” (z ang. „Jak dostać się do Twin Palms”) jest Anya, młoda kobieta mieszkająca w rosyjskiej dzielnicy Los Angeles, która walczy pomiędzy zachowaniem polskiej kultury swoich rodziców a próbą zasymilowania się z otaczającą społecznością. Obiektem jej pożądania jest Lev, Rosjanin bywający często w Twin Palms, nocnym klubie, mieszczącym się po drugiej stronie ulicy. Ze swoimi więziennymi tatuażami oraz odurzającym zapachem cebuli i wody kolońskiej, mężczyzna zapewnia Anyi dostęp do klubu a także towarzystwo i iluzoryczne poczucie tożsamości. ?How To Get Into the Twin Palms? to zdaniem wydawcy niezwykle zabawna i poruszająca książka, stanowiąca jedyną w swoim rodzaju opowieść o życiu emigrantów w Los Angeles a zarazem wiarygodny portret samego miasta.

Wydana nakładem niezależnego wydawnictwa Two Dollar Radio powieść zebrała już pierwsze pochwalne recenzje (m.in. w Publisher Weekly), a portal Flavorwire umieścił ją na liście 10 najważniejszych nowych książek do przeczytania w miesiącu lipcu.

Chociaż Karolina mieszka w Stanach Zjednoczonych od drugiego roku życia, to jednak urodziła się w Łodzi. ?Praktycznie nie pamiętam naszej podróży (do USA ? przyp. red.), ale wywarła ona na mnie duży wpływ? ? wspomina w wywiadzie udzielonym gazecie ?The New York Times?. Z uwagi na tematykę powieści, Polska niejednokrotnie pojawia się w rozmowach z autorką. Jak wyznała przy innej okazji, kiedy przyjeżdżają całą rodziną do kraju, każde z nich odczuwa wysiedlenie na inny sposób: ?Moi rodzice mają zerwane stosunki z ojczyzną, moja siostra (która miała siedem lat, jak wyjeżdżaliśmy) patrzy na Polskę z miłością, mój brat (który urodził się w Stanach) jest tak zamerykanizowany, że postrzega ją jako obcy kraj, ja zaś jestem gdzieś pośrodku tych wszystkich uczuć.? To właśnie z owego rozdarcia zrodził się pomysł na powieść, która ? miejmy nadzieję ? ukaże się kiedyś również na naszym rynku.

fot. autorki: Eric Burg

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy