Polska filolożka zbada, czy tłumacz symuluje w głowie to, co tłumaczy

19 lipca 2019


Zgodnie z hipotezą symulacji ucieleśnionej, kiedy czyta się o jakiejś czynności, w mózgu aktywują się niektóre obszary charakterystyczne dla jej wykonywania. Doktor Beata Piecychna z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku postanowiła zbadać, czy taka „symulacja ucieleśniona” pojawia się także u tłumaczy literatury i czy pomaga im w przekładzie.

„Patrzę teraz przez okno i widzę, że ktoś biegnie. Zaczynam się czuć trochę tak, jakbym biegła. Według zwolenników hipotezy symulacji ucieleśnionej, kiedy obserwujemy czynność wykonywaną przez inną osobę, czy nawet czytamy o tej czynności ? np. o tym, że bohater biegnie ? aktywują się obszary mózgu charakterystyczne dla tej obserwowanej czynności. Oczywiście ta reakcja jest przytłumiona i dużo słabsza, niż gdybyśmy faktycznie biegli. Jesteśmy jednak w stanie symulować, co by się działo, ponieważ w momencie obserwacji czynności biegania zostają pobudzone określone struktury zmysłowo-motoryczne mózgu” ? opowiada w rozmowie z PAP dr Beata Piecychna.

Badaczka chce w badaniach eksperymentalnych sprawdzić, czy taka symulacja ucieleśniona zachodzi w trakcie tłumaczenia z języka na inny język. „Jeśli okaże się, że taka symulacja ma miejsce ? sprawdzimy czy może wywiera ona wpływ na jakość tłumaczenia. W dalszej perspektywie, mam nadzieję, może np. ustalimy, skąd się biorą błędy tłumaczeniowe albo jak tłumaczenia udoskonalić” ? mówi dr Piecychna.

Badaczka znalazła się w gronie laureatów tegorocznej edycji programu stypendialnego Fundacji Kościuszkowskiej. Badania nad symulacją ucieleśnioną w procesie tłumaczeniowym zrealizuje w ramach 3-miesięcznego pobytu na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UCSD) wraz z zespołem profesora Benjamina K. Bergena.

„Jestem tłumaczką i fascynuje mnie, jak tłumacz rozumie to, o czym czyta w tekście źródłowym. Np. kiedy mowa o czynnościach czy stanach emocjonalnych bohaterów” ? wyjaśnia dr Piecychna. Badaczka zastanawia się np. czy w procesie tłumaczeniowym tłumacze nieświadomie próbują odtwarzać stany emocjonalne bohaterów albo symulują w mózgu to, co oni czują.

„Faza czytania translacyjnego odbiega swoją specyfiką od procesów poznawczych obecnych w innych rodzajach czytania. Tłumacz bowiem musi zwracać uwagę m.in. na tzw. czytelnika docelowego ? implikowanego. Musi sobie wyobrażać, jak czytelnik zrozumie tekst. Tak zwane obciążenie poznawcze jest więc inne niż w procesie czytania na przykład dla przyjemności czy czytania ze zrozumieniem” ? mówi Piecychna.

Zdaniem badaczki symulacja ucieleśniona ? skoro jest obecna w procesie rozumienia tekstu ? musi przebiegać inaczej niż w procesie tłumaczeniowym. „Z profesorem Bergenem chcemy zobaczyć, czy symulacja ucieleśniona będzie zintensyfikowana ? tłumacz bowiem musi zwracać uwagę, jak tekst będzie rozumiany przez czytelnika ? czy może będzie przyhamowana ze względu na obciążenie poznawcze i warstwę językową, na której tłumacz koncentruje się w bardzo dużym stopniu” ? mówi filolożka.

Kolejną rzeczą, którą chce sprawdzić dr Piecychna jest to, w którym momencie procesu tłumaczenia pojawia się symulacja ucieleśniona: czy w procesie dekodowania tekstu źródłowego czy może w procesie tworzenia tekstu docelowego. A w związku z tym chce również zweryfikować, czy symulacja jest specyficzna dla danego języka: źródłowego czy docelowego.

Badaczka tłumaczy, że symulacja ucieleśniona jest najczęściej przez nas nieuświadomiona. „Ale symulacja może być wygenerowana celowo” ? mówi. Opowiada, że były już badania, które pokazywały, że takie podejście może w tłumaczeniu pomagać. „Jeśli odtworzymy sobie w umyśle to, co tłumaczymy ? tłumaczenie może stać się lepsze” ? podsumowuje wyniki owych badań. „Być może to by się przydawało w procesie dydaktycznym ? ucząc studentów przekładu prosilibyśmy ich, by odtwarzali sobie w umyśle pewne czynności czy stany emocjonalne” ? mówi, zaznacza jednak, że tym w swoich badaniach nie będzie się zajmować.

„Może być jednak też tak, że symulacja ucieleśniona przeszkadza tłumaczom ? jeśli osoby jej sobie nie uświadamiają, może bezwiednie kierować ich decyzjami tłumaczeniowymi ? niekoniecznie na najwłaściwsze tory. A to może prowadzić do błędów tłumaczeniowych” ? zastanawia się rozmówczyni PAP. W ramach swoich badań chce sprawdzić różne hipotezy związane z symulacją ucieleśnioną w procesie tłumaczenia.

„Eksperymenty, które przeprowadzę wspólnie z zespołem Language and Cognition Lab, mogą dostarczyć istotnych informacji dotyczących nie tylko mechanizmu symulacji ucieleśnionej właściwego translacji, ale także innych aspektów kognitywnych charakterystycznych dla procesu tłumaczeniowego” ? ocenia dr Beata Piecychna.

Ludwika Tomala
fot. Michael Schwarzenberger/Pixabay
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tematy: , ,

Kategoria: newsy