Polscy wydawcy przyłączają się do Strajku Kobiet. Wiele oficyn dziś nie pracuje

28 października 2020

Największe polskie wydawnictwa ogłosiły w mediach społecznościowych, że w środę ich redakcje nie pracują bądź też funkcjonują w ograniczonym zakresie. Przedstawiciele branży książki przyłączają się bowiem masowo do organizowanego w ten dzień Strajku Kobiet.

O udziale w strajku poinformowały m.in. Wydawnictwo Poznańskie, Prószyński i S-ka, Albatros, Wydawnictwo Agora, Sonia Draga, Dwie Siostry, Inisignis Media, Wydawnictwo Muza, słowo/obraz terytoria, Dom Wydawniczy Rebis, Dowody na Istnienie, Wydawnictwo Karakter, Marginesy, Pauza, Wydawnictwo W.A.B., Poradnia K, Drzewo Babel, Wydawnictwo Afera, Książkowe Klimaty i Media Rodzina.

Środowy strajk jest kolejnym dniem protestów organizowanych w całym kraju po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepisy dotyczące aborcji eugenicznej są niezgodne z konstytucją. W ocenie specjalistów od prawa wyrok może skutkować zmianami w tzw. kompromisie aborcyjnym, który został wypracowany przez władze w 1993 roku.

Protesty wspierają też pisarze. Niektórzy aktywnie biorą udział w strajkach, dając tego dowody w mediach społecznościowych. „Między dwoma plemionami w Polsce jest ta wielka, zwykle milcząca grupa ludzi, która chce po prostu żyć, i w grupie tej polityczność rzadko się budzi. Potrzeba do tego przebudzenia sprawy tak skandalicznej jak orzeczenie TK” – pisał na swoim profilu na Facebooku Szczepan Twardoch. „Prawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Musimy ich strzec, jak każdej innej zdobyczy poszerzającej zakres swobód obywatelskich i ludzkiej godności” – skomentowała noblistka Olga Tokarczuk.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy