Polscy wydawcy i księgarze włączają się w pomoc dla Ukrainy

2 marca 2022

Napaść Rosji na Ukrainę sprawiła, że cały kraj okazuje ogromną solidarność z zaatakowanym i jednocześnie potępia agresora. Atak wojsk Putina wywołał kryzys humanitarny. Instytucje państwowe i samorządowe, a także firmy i zwykli obywatele starają się pomóc uciekającym przed wojenną pożogą Ukraińcom. Wsparcia udzielają też polscy wydawcy i księgarze.

Rynek książki organizuje zbiórki i przekazuje pieniądze na cele charytatywne związane z niesieniem pomocy uchodźcom z Ukrainy. W wiele z tych akcji mogą włączyć się bezpośrednio czytelnicy, kupując książki z oferty wydawnictw i księgarń.

Grupa Wydawnicza Foksal zbiera na dzieci z Ukrainy

W ramach solidarności z Ukrainą Grupa Wydawnicza Foksal przekaże cały zysk ze sprzedaży książek, która zostanie dokonana w tym tygodniu w księgarni internetowej www.gwfoksal.pl, na potrzeby akcji „SOS dla dzieci Ukrainy” Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

„Żadne dziecko nie powinno zasypiać i budzić się w strachu o własne życie. Grupa Wydawnicza Foksal wspiera zaufaną organizację, która działa na miejscu od 20 lat, zna sytuację i wie, jak najlepiej pomóc” – czytamy w komunikacie. Akcja trwa do 6 marca do końca dnia.

Ukraińskie książki z Wydawnictwa Warstwy pomogą uchodźcom

Działające w strukturach Wrocławskiego Domu Literatury Wydawnictwo Warstwy uruchomiło akcję, w ramach której dochód ze sprzedaży książek ukraińskich autorek i autorów publikujących w Warstwach w całości zostanie przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

Pierwsza książka tłumaczona z ukraińskiego ukazała się w Warstwach z początkiem 2018 roku i była to „Saga Lwowska” Petro Jacenki. Od tego czasu w oficynie wydano siedem kolejnych pozycji, a w portfolio wydawnictwa znajdziemy najważniejsze nazwiska dla ukraińskiej literatury: Jurija Andruchowycza, Wiktorię Amelinę, Andrija Bondara, Tanię Malarczuk, Jurija Wynnyczuka oraz Serhija Żadana i wspomnianego już Jacenkę.

Środki z zakupu książek na stronie Wydawnictwa Warstwy oraz w księgarniach internetowych i stacjonarnych zostaną przekazane organizacjom pozarządowym, które niosą pomoc osobom w Ukrainie oraz uchodźcom wojennym przyjeżdżającym do Polski.

Zbiórka na pomoc Ukrainie wydawnictw Świat Książki i Bellona

Wydawnictwa Świat Książki i Bellona również nie potrafią być obojętne na to, co dzieje się w Ukrainie, dlatego uruchomiły wraz z Polską Akcją Humanitarną zbiórkę „Świat Książki i Bellona dla Ukrainy”.

„’Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła’, pisała nasza wspaniała noblistka – Wisława Szymborska, a my dopowiemy, że zapewne najgorszą jest wojna. Jako wydawcy książek, których jednym z celów jest uwrażliwienie czytelników na otaczający świat i drugiego człowieka, nie możemy pozostawać bierni wobec okrucieństwa Rosjan wobec najbardziej bezbronnych w Ukrainie. Stanowczo też protestujemy przeciwko agresji Rosji na niepodległą Ukrainę, jest to akt barbarzyństwa, który nie powinien mieć miejsca w cywilizowanym świecie w XXI wieku” – napisano w oświadczeniu.

W akcję zaangażowali się również autorzy wydający w Świecie Książki, m.in. Jakub Żulczyk, Łukasz Orbitowski i Justyna Kopińska.

Wsparcie dzięki bezpłatnemu czytaniu w Legimi

Legimi udostępniło do wyboru tytuły, które można czytać bezpłatnie na smartfonie, tablecie, komputerze oraz czytnikach ebooków. Każda pobrana książka oznaczać będzie 10 złotych przekazanych przez platformę na pomoc obywatelom Ukrainy dotkniętym koszmarem wojny. Zebrana kwota zostanie przesłana na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

„Czytamy, by zrozumieć. Czytamy, by pomóc Ukrainie. Wybraliśmy 20 książek, które pozwalają lepiej zrozumieć sytuację i wartości, za które walczą Ukraińcy. Nie zostawiamy również najmłodszych: uwzględniliśmy książki, które można czytać wspólnie lub, w przypadku nieco starszych, do samodzielnego przeczytania i omówienia” – napisano w komunikacie.

„Dramat Ukrainy i jej mieszkańców rozgrywa się na naszych oczach. W natłoku komunikatów, często dezinformujących, łatwo można się pogubić. Dlatego chcemy pomóc w poszerzeniu wiedzy i zrozumieniu mechanizmów, które doprowadziły do rosyjskiej agresji, wykorzystując najlepiej jak możemy naszą księgarską wiedzę i możliwości cyfrowej biblioteki Legimi. Wierzymy, że tylko będąc świadomymi obywatelami, w przyszłości nie będziemy powielać błędów przeszłości” – komentuje Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

Każda osoba może bezpłatnie pobrać 2 tytuły. Niektóre z książek posiadają również wersję audio. Publikacje dostępne są na stronie Legimi.

Darowizna i przychody z książek kupionych w Poradni K

Poradnia K poinformowało, że przychody z książek kupionych w księgarni wydawnictwa do niedzieli 13 marca włącznie, zostaną przekazane na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej – SOS Ukraina.

„W tych dniach wszyscy jesteśmy myślami, sercem i działaniem z Ukrainkami i Ukraińcami” – napisali przedstawiciele wydawnictwa, dodając, że sami wpłacili już darowiznę na rzecz wspomnianej wyżej organizacji.

Polscy wydawcy horrorów na pomoc Ukrainie

Wydawnictwo Dom Horroru oraz Wydawnictwo IX zadeklarowały wsparcie dla potrzebujących z Ukrainy. W przypadku oficyny IX „pierwszym krokiem jest przeznaczenie całości zysku z wybranych książek (zarówno wydań papierowych jak i elektronicznych)” na organizacje wspierające mieszkańców i obrońców Ukrainy. Akcja trwa do 2 marca, do godz. 22:00. Listę tytułów objętych inicjatywą znaleźć można tutaj. Z kolei Dom Horroru przeznacza cały dochód z wydań papierowych kupionych w księgarni wydawnictwa do 4 marca na wsparcie walczącej Ukrainy.

„Klezmerzy” z Kultury Gniewu

Kultura Gniewu informuje, że jeśli do 5 marca do końca dnia na stronie wydawnictwa kupicie którykolwiek tom „Klezmerów” Joanna Sfara, to cały przychód ze sprzedaży z tego okresu trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej, by pomóc Ukrainie. Dlaczego akurat „Klezmerzy”? Bo akcja komiksu dzieje się głównie na terenach dzisiejszej Ukrainy, a że jest to świetny tytuł, to tym bardziej polecamy go nie przegapić.

ArtRage śpieszy na ratunek z pakietami książek

Serwis ArtRage, który zajmuje się nie tylko sprzedażą książek, ale od niedawna prowadzi też działalność wydawniczą, od samego początku włącza się w pomoc dla Ukrainy. Przygotowano już trzy pakiety książkowe i jeden z grami karcianymi.

Przykładowo dzięki pakietowi książek papierowych autorstwa pisarzy ukraińskich udało się zebrać co najmniej 8 tysięcy złotych dla Fundacji Ocalenie na pomoc dla obywateli i obywatelek Ukrainy. 230 pakietów komiksów Timof Comics to około 10 tysięcy złotych, które w całości otrzyma fundacja Ukraiński Dom w Warszawie. Z kolei sprzedaż 300 gier karcianych od Redi Games przyniosła 15 tysięcy złotych na Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Aktualnie pakiety się skończyły, ale warto śledzić profil ArtRage. „Zgodnie z zapowiedziami pracujemy nad bardziej długofalowym wsparciem pomocowym” – piszą przedstawiciele serwisu.

Księgarnie kameralne przyłączają się do akcji

Księgarnie także biorą udział w zbiórce pieniędzy. W poniedziałek w dwóch księgarniach Tajnych Kompletów we Wrocławiu, dzięki sprzedaży książek za ponad 22 tysiące złotych, udało się zebrać 7800 złotych dla Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. „Jest jeszcze ponad 200 zamówień książek w sklepie internetowym, szacunkowy dochód powinien przekroczyć 10 000 złotych” – dodano na Facebooku.

Również warszawskie centrum innowacji literackich Big Book Cafe ogłosiło, że cały zysk ze sprzedaży książek w tym tygodniu – do piątku włącznie – przekazany zostanie na wsparcie uchodźców z Ukrainy.

Fundacja Instytut Reportażu ogłosiła, że przez cały marzec zysk ze sprzedaży dwóch książek wydanych w imprincie Dowody na Istnienie – „Osobistego przewodnika po Pradze” Mariusza Szczygła i „Pragi magicznej” A.M. Ripellina – zostanie przekazany Fundacji Ocalenie na pomoc ukraińskim uchodźcom. Liczą się nie tylko zamówienia złożone w księgarni stacjonarnej Wrzenie Świata, ale też online na stronie Wrzenia i Dowodów. Poza tym do końca marca, kupując we Wrzeniu kawę przelewową, wpłacacie tym samym na pomoc ukraińskim uchodźcom. Zbierane są także rzeczy dla uchodźców. Pół godziny przed każdym spotkaniem w Faktycznym Domu Kultury można przynieść dary. Lista potrzebnych rzeczy jest cały czas aktualizowana.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy