banner ad

Polscy twórcy jako pierwsi na świecie sprzedają komiksy za „co łaska”

9 października 2013

komiksy za "co łaska"
Polscy twórcy komiksowi idą w ślady pisarzy, którzy w tym roku z dużym powodzeniem sprzedawali swoje e-książki za „co łaska”. Uruchomiony więc został serwis sprzedający komiksy w postaci cyfrowej na tej samej zasadzie. W pierwszym pakiecie znajdziemy cenionych autorów publikujących w wydawnictwie Kultura Gniewu.

Serwis ComicsRage jest pierwszym tego typu projektem na świecie, w ramach którego sprzedaje się komiksy w formatach cyfrowych w pakiecie za cenę ustalaną przez klienta. Wszystkie komiksy ? w tym pakiecie oryginalnie polskie ? przetłumaczone zostały na język angielski, aby umożliwić zagranicznym fanom komiksu zapoznanie się z twórczością polskich artystów.

Dodatkowo komiksy dostępne są nie tylko w popularnym formacie PDF, idealnym do wydrukowania lub czytania na dużych ekranach, ale też w formacie ACV ? pozbawionym mechanizmów DRM otwartym standardzie pozwalającym na czytanie komiksów pokadrowo na tabletach i smartfonach. W cenie określanej przez kupującego, znajduje się możliwość podzielenia płaconej kwoty na trzy podmioty: autorów (do których pieniądze trafiają bezpośrednio bez jakichkolwiek procentów dla pośrednika), serwisu ComicsRage (dla utrzymania i kontynuowania serwisu) oraz na organizację pożytku publicznego (w tym przypadku jest to Fundacja Animacja, której celem jest upowszechnianie i nauczanie różnych form sztuki graficznej).

W pierwszym pakiecie znajdują się sztandarowe polskie komiksy, jakie ukazały się w ostatnich latach nakładem Kultury Gniewu. Są to:

„Łauma” Karola „KaeReLa” Kalinowskiego ? Brawurowo łączący elementy komediowe, fantastykę i grozę, obyczajowy komiks głęboko zanurzony w jaćwieskich wierzeniach i legendach. Przenoszony na deski teatrów w całej Polsce. Komiks roku 2009, którego nakład już dawno został wyczerpany.

„Śmiercionośni” Łukasza Ryłko ? Zabawna i melancholijna opowieść pełna nawiązań do filmu i literatury, które czasem wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie, pozwalają czerpać dodatkową przyjemność z lektury tego komiksu. Warstwa graficzna ? doskonałe, czarno-białe rysunki, przypominają najlepsze dokonania klasyków polskiej ilustracji.

„Projekt człowiek” Agnieszki „Endo” Nowickiej ? Autobiograficzny album, chyba jednej z najlepiej znanych polskich rysowniczek. Publikująca na całym świecie artystka opowiada o dziewięciu miesiącach jej życia ? czasie, w którym była w ciąży. Historia oryginalnie publikowana w odcinkach na łamach „Wysokich Obcasów”, tutaj zaprezentowana w poprawionej, zremasterowanej wersji. Podobnie jak w przypadku „Łaumy” – nakład tego komiksu w formie tradycyjnej został już dawno wyczerpany. Akcja ComicsRage to jedyna możliwość nabycia tego albumu.

„Bajabongo” Marka Turka ? Niezwykła podróż do świata tak niezwykłego, że aż wysoce prawdopodobnego. Wszystko w tym komiksie jest oryginalne, niespotykane i dziwne. Historia opowiedziana z wyjątkowym wyczuciem i stylem, nikogo nie pozostawi obojętnym.

Dla tych, którzy zapłacą powyżej aktualnej średniej ceny pakietu, czeka dodatkowy komiks:

„Yorgi” duetu Rzontkowski ? Ozga ? Pierwszy tom komiksu o Yorgim Adamsie ? ostatnim ze Świetlnych, byłym superżołnierzu pchanym żądzą zemsty. Yorgi trafia na trop tajemniczej kosmicznej rasy, która może mieć kontakt z samym Bogiem. W polskim komiksie s-f nie było tak doskonałego dzieła od czasów kultowego „Funky Kovala”, co potwierdza również nasza recenzja.

Twórcy serwisu zapowiedzieli także, że jeśli liczba sprzedanych pakietów przekroczy 667, dodany zostanie jeszcze jeden komiks. Będzie to „Diefenbach” Benedykta Szneidera ? powstające przez niemal dekadę dzieło zachwycające warstwą graficzną. Odwołujący się do klasyki gore, horroru i klimatu norweskiego black metalu „Diefenbach” to wielki powrót jednego z najlepszych polskich twórców komiksu.

Autorzy i wydawca mają nadzieję, że dzięki tej akcji, a także anglojęzycznej opcji do wyboru, uda im się dotrzeć z polskimi komiksami także poza granice Polski. Jest już nawet pierwszy odzew. Do zakupu pakietu komiksów zachęcił swoich fanów Sean Murphy, amerykański twórca komiksowy znany m.in. z prac rysowanych dla DC Comics i Dark Horse.

Komiksy w polskojęzycznej wersji możecie kupować do soboty 19 października na stronie: http://pl.comicsrage.org/.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy