banner ad

Polscy ojcowie czytają swoim dzieciom regularnie. Co ich do tego motywuje? Sprawdź wyniki nowego badania

5 czerwca 2025

Ponad 74 proc. ojców w Polsce deklaruje, że czyta swoim dzieciom regularnie – codziennie lub kilka razy w tygodniu – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego dla Fundacji Powszechnego Czytania. Najczęściej traktują to jako wyraz bliskości, przyjemność i zabawę oraz sposób na wartościowe spędzanie czasu. Tylko 12 proc. ojców postrzega czytanie jako obowiązek.

Bliski kontakt z dzieckiem – budowany m.in. przez zadawanie pytań, słuchanie i wspólne przeżywanie treści – wspiera rozwój emocjonalny i społeczny. Takie doświadczenia warto tworzyć podczas codziennych rytuałów, jak wspólne czytanie. Książka staje się wtedy nie celem, lecz pretekstem do bliskości i rozmowy – przekonuje Fundacja Powszechnego Czytania.

Jak wynika z najnowszego badania, wielu ojców dostrzega wartość wspólnej lektury. Ponad 74 proc. respondentów deklaruje, że czyta dzieciom regularnie – codziennie (31,5 proc.) lub kilka razy w tygodniu (42,8 proc.). Jednocześnie niemal co dziesiąty badany przyznaje, że nie sięga po lekturę z dzieckiem wcale.

Codzienne czytanie deklarują ojcowie w wieku 31-35 oraz 36-40 lat – odpowiednio 37,1 proc. i 39,9 proc. To młodsze grupy wiekowe najczęściej znajdują czas na wspólną lekturę z dziećmi, co może świadczyć o rosnącej świadomości roli ojcostwa i budowania relacji poprzez rytuały.

Z czym ojcowie kojarzą wspólne czytanie?

Dla ojców uczestniczących w badaniu wspólne czytanie z dzieckiem to przede wszystkim wyraz bliskości (55 proc.), przyjemności i zabawy (48 proc.) oraz wartościowego, wspólnie spędzonego czasu (47 proc.). Często kojarzy się ono także z rytuałem przed snem (41 proc.) i chwilą odpoczynku (36 proc.).

„Wyniki te pokazują, jak skutecznie książka stwarza przestrzeń do budowania codziennej więzi ojca z dzieckiem – co doskonale wpisuje się w przesłanie kampanii #TataTeżCzyta – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

„Wspólne czytanie to coś więcej niż przekazywanie treści – to czas, w którym ojciec jest w pełni obecny, uważny i dostępny. To moment, w którym dziecko czuje się ważne, a jego emocje i pytania zostają wysłuchane. Kampania #TataTeżCzyta przypomina, że to nie wielkie słowa czy perfekcyjna dykcja są tu najważniejsze, lecz obecność, ciepło i czas. Nawet kilka minut dziennie wystarczy, by budować więź i stymulować rozwój. Wspólne czytanie i rozmowa to najmilsze, a jednocześnie – w świetle licznych badań – najskuteczniejsze narzędzie wspierania stabilnego oraz zrównoważonego rozwoju dziecka” – dodaje Deskur.

Motywacje do czytania z dziećmi

To doświadczenie bliskości może jednak wymagać wsparcia – dlatego w badaniu zapytano ojców, co może zachęcić ich do częstszego czytania z dziećmi.

Najczęściej wskazywaną odpowiedzią była potrzeba spędzania większej ilości czasu tylko z dzieckiem – bez ekranów i innych rozpraszaczy (44 proc.). Istotne okazało się również poczucie, że wspólna lektura to naprawdę coś ważnego dla dziecka i może się przyczynić do jego rozwoju (37 proc.), a także budowanie stałego rytuału wspólnego czytania na przykład przed snem (33 proc.). Na dalszych miejscach pojawiły się potrzeba lepszego rozeznania w książkach odpowiednich do wieku dziecka (27 proc.), inspiracje płynące z doświadczeń innych ojców (20 proc.) oraz wsparcie ze strony partnerki lub partnera (19 proc.).

Potrzeba inspiracji do czytania od innych ojców była najczęściej zgłaszana w miastach średnich i dużych (powyżej 200 tysięcy mieszkańców) oraz w mniejszych ośrodkach do 100 tysięcy. To może pokazywać, że niezależnie od miejsca zamieszkania wielu ojców szuka prostych, autentycznych przykładów, jak wpleść czytanie w codzienność.

„Z myślą o ojcach, którzy poszukują prostych i wiarygodnych sposobów na wprowadzenie wspólnej lektury do codziennego życia, przygotowaliśmy e-book pełen praktycznych wskazówek i poleceń książek dopasowanych do wieku dziecka. Publikacja pokazuje, jak kontakt z książką – już od pierwszych miesięcy życia – wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny, językowy i społeczny. Inne potrzeby mają niemowlęta, inne kilkulatki, jeszcze inne starsze dzieci, ale w każdym przypadku wspólne czytanie staje się przestrzenią do bliskości, rozmowy i budowania więzi” – podkreśla Agnieszka Nyc, menadżerka koordynująca kampanię w Fundacji Powszechnego Czytania.

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research metodą wywiadów online (CAWI) na zlecenie Fundacji Powszechnego Czytania oraz firmy Lajkonik. W dniach 7-14 maja 2025 roku uczestniczyło w nim 600 ojców dzieci w wieku od 0 do 13 lat. Nie wiadomo, czy była to próba reprezentatywna.

[am]
fot. mat. prasowe Fundacji Powszechnego Czytania

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy