Polscy artyści narysowali superbohaterów DC Comics na tle polskich miast

4 września 2019


Najsłynniejsi superbohaterowie uniwersum DC zagościli w polskich miastach. Znani i cenieni polscy rysownicy zostali poproszeni przez wydawnictwo Egmont o stworzenie alternatywnych okładek do kilku regularnie ukazujących się serii ze świata DC Comics, m.in. z Batmanem, Supermanem, Harley Quinn, Ligą Sprawiedliwości i Flashem. Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli: Piotr Cieśliński, Zbigniew Kasprzak, Jakub Kijuc, Adam Kmiołek, Piotr Kowalski, Tomasz Larek, Katarzyna Niemczyk, Marek Oleksicki, Grzegorz Przybyś, Marianna Strychowska i Przemysław Truściński.

Ta niezwykła edycja to nie lada gratka dla fanów uniwersum DC i prezentacja kunsztu polskich rysowników oraz hołd dla najważniejszych postaci DC Comics, w tym Batmana, który kończy w tym roku 80 lat. Prace prezentują różne style artystyczne i różne wizje znanych postaci, ale wszystkie łączy miłość do komiksów. W kolekcji znajdą się okładki z Batmanem na tle miasta Łodzi autorstwa Przemysława Truścińskiego, Flash w Poznaniu spod ręki Adama Kmiołka, Superman na tle lubelskiej starówki autorstwa Jakuba Kijuca, Batman na Placu Zamkowym w Warszawie w rysunku Tomasza Larka. Wonder Woman zagości w okolicach Pałacu Kultury i Nauki dzięki Piotrowi Kowalskiemu, a w Krakowie za sprawą Katarzyny Niemczyk. W Gdańsku pojawią się Aquaman w wizji artystycznej Marianny Strychowskiej i Green Lantern spod ręki Piotra Cieślińskiego.

Wonder Woman łapie Bazyliszka w Krakowie na okładce komiksu „Liga Sprawiedliwości ? tom 1: Totalność”. Autorka ilustracji: Katarzyna Niemczyk.

Marek Oleksicki osadził Green Arrowa w swoim rodzinnym mieście Białymstoku. „Tworzenie ilustracji z jednym z najbardziej znanych bohaterów uniwersum DC było czystą przyjemnością” ? mówi rysownik. „Ujęcie Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Wtem, na pierwszy plan wyskakuje bohater gotowy do walki. Napięta cięciwa, gniewne spojrzenie. Akcja zawieszona w tym momencie. Nie wiemy co się za chwilę wydarzy, możemy się tylko domyślać…” ? podsumowuje Oleksicki, autor okładki do albumu „Liga Sprawiedliwości ? tom 1: Totalność”.

Green Arrow na tle Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku na okładce komiksu „Liga Sprawiedliwości ? tom 1: Totalność”. Autor ilustracji: Marek Oleksicki.

Ivy & Harley przedstawione zostały przez Adama Kmiołka na tle Pomnika Syreny w Warszawie. Batman odwiedził również Wrocław w wizji artystycznej Grzegorza Przybysia, a Zbigniew Kasprzak podjął się przedstawienia Catwoman w krakowskich Sukiennicach na tle Bazyliki Mariackiej. Jak mówi sam autor: „Zmysłowość i kocia natura Catwoman znakomicie pozwala wpisać się jej formalnie w pejzaż Krakowa, dając odczucie swoistej symbiozy kocich ruchów i eleganckich, wyszukanych form z bogactwem i wielością różnych stylów architektonicznych, narosłych i splecionych przez wieki. Oczarowani, możemy wyobrazić Ją sobie, jak z łatwością i kocim wdziękiem czai się na gołębie w cieniu arkad, ewoluuje w przestrzeni starych zaułków ulic, pokonuje stromizny dachów i smukłe wysokości wież boskiego Krakowa” ? dodaje Zbigniew Kasprzak, autor okładki do albumu „Harley Quinn ? tom 4: Niespodzianka”.

Catwoman w Sukiennicach na tle Bazyliki Mariackiej w Krakowie na okładce komiksu „Harley Quinn ? tom 4: Niespodzianka”. Autor ilustracji: Zbigniew Kasprzak.

Prezentacja wszystkich okładek w wielkim formacie odbędzie się podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, gdzie jednym z wydarzeń będzie otwarcie wystawy „Sztuka DC. Świt Superbohaterów”. To właśnie obok niej pojawi się ekspozycja okładek i szkice powstałe podczas prac nad nimi. Większość autorów okładek odwiedzi festiwal i spotka się z publicznością.

Do regularnej sprzedaży pierwsze komiksy trafią 23 października, będą dostępne tylko w sklepie www.Egmont.pl oraz w punkcie sprzedaży przy wystawie „Sztuka DC. Świt Superbohaterów”. Do stycznia 2020 roku włącznie ukażą się wszystkie albumy z polskimi okładkami. Równolegle w sprzedaży będą dostępne albumy z oryginalnymi okładkami.

Na załączonych grafikach możecie zobaczyć wszystkie prace wykonane przez polskich artystów.

Batman na Placu Zamkowym w Warszawie na okładce komiksu „Batman ? tom 8: Zimne dni”. Autor ilustracji: Tomasz Larek.

Superman na tle starówki w Lublinie na okładce komiksu „Superman Action Comics ? tom 1: Niewidzialna mafia”. Autor ilustracji: Jakub Kijuc.

Aquaman przed Fontanną Neptuna w Gdańsku na okładce komiksu „Liga Sprawiedliwości ? tom 1: Totalność”. Autorka ilustracji: Marianna Strychowska.

Starcie Batmana i Jokera w Łodzi na okładce komiksu „Batman Detective Comics ? tom 7: Wieczni Batmani”. Autor ilustracji: Przemysław Truściński.

Flash goni po Starym Mieście w Poznaniu na okładce komiksu „Flash ? tom 6: Zimny dzień w piekle”. Autor ilustracji: Adam Kmiołek.

Green Lantern na terenie stoczni w Gdańsku na okładce komiksu „Liga Sprawiedliwości ? tom 1: Totalność”. Autor ilustracji: Piotr Cieśliński.

Wonder Woman walczy przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie na okładce komiksu „Liga Sprawiedliwości ? tom 1, Totalność”. Autor ilustracji: Piotr Kowalski.

Harley Quinn i Poison Ivy przy Pomniku Syreny w Warszawie na okładce komiksu „Harley Quinn ? tom 4: Niespodzianka”. Autor ilustracji: Adam Kmiołek.

Batman i Pingwin przed Zoo we Wrocławiu na okładce komiksu „Batman ? tom 9: Drapieżne ptaki”. Autor ilustracji: Grzegorz Przybyś.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy