Policzmy wspólnie, ile jest w Polsce czytników e-książek

23 maja 2014

czytnikoliczenie-virtualo
Największy dystrybutor ebooków i audiobooków Virtualo wraz z serwisem ebooki.allegro oraz wydawnictwem Burda Książki organizuje pierwsze ogólnopolskie liczenie czytników. „Pokażmy ilu jest czytelników ebooków w Polsce!” ? nawołują organizatorzy.

Są wszędzie – w metrze, autobusach, w parkach, uczelniach i w biurach. Chodzi o e-czytelników ze swoimi urządzeniami do czytania – czytnikami, tabletami, smartfonami. Ile jest ich w Polsce? „Tego nikt nie zbadał. Do tej pory krążyły obiegowe szacunki na ten temat, jednak nie zostały przeprowadzone żadne większe badania, na podstawie których można byłoby oszacować skalę zjawiska” – mówi Małgorzata Błaszczyk, Marketing Manager z Virtualo. „E-czytelnicy nie są już niszą, chcemy to pokazać” ? dodaje.

Według danych Allegro, współorganizatora akcji Czytnikoliczenie, w 2013 roku co 10 minut sprzedawany był jeden czytnik. Najchętniej kupowanym modelem był czytnik Kindle Classic, który wybrało około 70% kupujących. Szczyt sprzedaży przypadł na grudzień, kiedy jeden czytnik sprzedawał się średnio co 4 minuty.

Czytnikoliczenie, którego pomysłodawcą jest firma Virtualo to pierwsza, ogólnopolska próba sprawdzenia poziomu popularności urządzeń do e-lektury. Akcja realizowana w dniach od 22 maja do 4 czerwca będzie polegać na zameldowaniu się na stronie http://czytnikoliczenie.pl, gdzie e-czytelnicy zarejestrują swoje urządzenia i dzięki temu będą mogli wybrać w prezencie jeden z pięciu ebooków z serii „Focus Poleca” wydawnictwa Burda Książki – partnera akcji Czytnikoliczenie. W puli do zdobycia będzie łącznie 5000 ebooków. „Sprawdzimy również kto czyta i jaki ma 'styl’ czytania oraz w jaki sposób nabył swój czytnik” ? mówi Małgorzata Błaszczyk z Virtualo. Uczestnicy akcji otrzymają również specjalne kody rabatowe na zakupy w księgarni ebooki.allegro.

Czytnikoliczenie to kolejny projekt realizowany z partnerami Virtualo dotyczący aktywnego badania popularności e-czytelnictwa w Polsce oraz innych zagadnień związanych z rynkiem ebooków. Aktywnie włączają się do nich również wydawnictwa, jak właśnie Burda Media.

Jak wynika z badania Virtualo przeprowadzonego w 2013 roku na losowej niereprezentatywnej grupie 504 mieszkańców Warszawy, ponad 52% z nich wskazało, iż przyszłość książek należy do ebooków. Potwierdzają to dane sprzedażowe za ostatni rok, w którym według szacunków największego krajowego dystrybutora ebooków i audiobooków w Polsce sprzedano prawie pół miliona książek cyfrowych.

„Piractwo internetowe, obok 23% VATu na ebooki, to główna przeszkoda w rozwoju legalnego rynku cyfrowej kultury – nie tylko książek, ale również muzyki i filmów” – mówi Małgorzata Błaszczyk. „Jest to problem wszystkich rozwiniętych gospodarek, jednak niektóre kraje jak Niemcy czy Francja radzą sobie z nim lepiej niż Polska” – dodaje.

Wyniki akcji Virtualo Czytnikoliczenie, a także wypowiedzi ekspertów, wydawców oraz komentatorów rynkowych znajdą się w raporcie na temat rynku książki cyfrowej, który ukaże się wczesną jesienią pod patronatem Biblioteki Analiz. Rynek ebooków, mimo młodego wieku i wciąż niewielkiego udziału w polskim rynku książki jest niezwykle ciekawym zjawiskiem skupiającym uwagę społeczną i biznesową. Rozwój nowych technologii i mobilne możliwości e-czytelnictwa sprawiają, iż pasjonatów książek cyfrowych wciąż przybywa.

Booklips.pl jest jednym z patronów medialnych Czytnikoliczenia.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy