Policja odzyskała książki zaginione w Gdańsku podczas II wojny światowej

5 lipca 2018


Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odzyskali 15 książek, które stanowią polskie straty wojenne. Księgi posiadały pieczęci biblioteki Stadtmuseum w Gdańsku.

Bydgoscy policjanci zajmujący się cyberprzestępczością zwrócili uwagę na jedną z aukcji w internecie, na której użytkownik portalu sprzedawał stare książki. „Skontaktowali się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych powiedzieli, iż książki te należy zakwalifikować jako polskie straty wojenne, gdyż właścicielem ich powinien być Skarb Państwa” ? wyjaśnia podinspektor Monika Chlebicz, rzecznika Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Sprawę zakwalifikowano pierwotnie jako przestępstwo przywłaszczenia. Specjaliści od cyberprzestępczości z łatwością ustalili, kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym. Okazało się, że to 62-letni mieszkaniec Torunia. Prokurator zdecydował o przeszukaniu jego mieszkania. W ten sposób odzyskano 15 książek, z których najstarsza pochodzi z 1846 roku. „Egzemplarze zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do ministerstwa, które podejmie decyzję, gdzie ostatecznie zostaną przekazane” ? informuje podinspektor Monika Chlebicz.

Książki posiadały pieczęcie biblioteki Stadtmuseum w Gdańsku (obecnie: Muzeum Narodowe). Podczas wojny główny budynek muzeum, późnogotycki klasztor franciszkański, został w 65% zniszczony. Duża część zbiorów zaginęła, w tym wszystkie eksponaty numizmatyczne oraz dzieła sztuki z Dalekiego Wschodu. Podobny los spotkał bibliotekę.

Jak wynika z ustaleń policjantów, książki zostały zakupione na targowisku w Toruniu od osoby sprzedającej „starocie”.

[am]
fot. Szymon Tworowski/KWP w Bydgoszczy
źródło: policja.pl

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy