Poezja buduje wspólnotę. Rusza 5. edycja akcji „Wiersze w mieście”. Gdzie znaleźć utwory napisane przez twórców z 20 krajów?

15 kwietnia 2021

Rusza tegoroczna odsłona projektu „Wiersze w mieście”. Od czwartku 15 kwietnia w sieci będzie można przeczytać utwory 20 europejskich poetek i poetów poświęcone tematowi wspólnoty. Organizator – EUNIC Warszawa – postawił sobie za cel, aby poezja z tym pozytywnym przesłaniem dotarła do każdego zakątka Polski.

Projekt organizowany jest po raz piąty. Co roku organizatorzy wybierają motto, które przybiera w każdym wierszu inny kształt i ujęcie tematu. W 2021 roku zdecydowano się na „wspólnotę”. „Z jednej strony w tym sensie, że chcemy budować wspólnotę osób wrażliwych na piękno, sztukę, na poezję. A z drugiej strony za pomocą poezji chcemy przypomnieć, jak potrzebne jest poczucie wspólnoty” – wyjaśniają organizatorzy.

„musisz znaleźć kogoś komu / można zaufać” – pisze jeden z poetów tegorocznej odsłony projektu. Te dwa wersy najlepiej oddają ideę tematyki podjętej w ramach akcji „Wiersze w mieście”. Niepewność dzisiejszych czasów, związana nie tylko z panującą od ponad roku pandemią, ale także z targającymi światem zawirowaniami geopolitycznymi czy dokonującymi się na naszych oczach zmianami klimatycznymi, powoduje, że to we wspólnocie szukamy pomocy i wytchnienia. I na szczęście możemy je znaleźć. W ostatnim rok pojawiło się wiele inicjatyw pokazujących siłę wspólnoty. Całe to spektrum emocji znajduje odbicie w wierszach biorących udział w piątej edycji projektu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

„Zapraszamy do corocznego spotkania z poezją. Tym razem różne poetyckie głosy apelują o zrozumienie znaczenia roli społeczności w tych niepewnych obecnie czasach. Idea wspólnoty to przesłanie tegorocznej edycji 'Wiersze w mieście’ 2021 i jest ściśle związana z takimi pojęciami jak: integracja społeczna, tolerancja, sprawiedliwość, niedyskryminowanie – wartościami, które podzielamy jako państwa członkowskie UE. Zatrzymajmy się na chwilę, by przeczytać i wysłuchać głosu poetek i poetów – ich słowa mogą mieć uzdrawiającą moc” – komentuje José Luis Perales García, kierownik Działu Kultury w Instytucie Cervantesa w Warszawie i prezydent EUNIC Warszawa.

Po raz kolejny współorganizatorem akcji jest miasto Warszawa. „W tym pandemicznym czasie ważne jest wszystko to, co nas łączy. Dzięki kulturze tworzy się wspólnota, oparta na solidarności i wzajemnej dbałości. W poezji każdy znajdzie coś dla siebie: ukojenie, emocje i ten rodzaj wrażliwości, który pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy” – mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne przestrzenią, w której wybrzmi poezja z aż 20 krajów, będzie – tak jak w roku ubiegłym – internet. W tym roku do akcji przyłączyły się Austria, Czechy, Estonia, Flandria, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Malta, Mołdawia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Turcja, Ukraina oraz Włochy. Utwory autorek i autorów pochodzących z tych państw będzie można przeczytać, posłuchać oraz obejrzeć na stronie internetowej oraz Facebooku projektu, a także na licznych profilach blogerów, vlogerów, pisarzy i popularnych fanpage’ach związanych z książkami i literaturą, w tym na naszym profilu na Instagramie. Dostępna będzie także specjalna playlista z wszystkimi wierszami tegorocznej edycji na Spotify.

Organizatorzy przez cały czas trwania akcji będą zachęcać do dołączenia do społeczności wrażliwych i budowania wspólnoty za pomocą poezji. Pomogą w tym specjalne akcje jak Book TAG „Wiersze w mieście”, wspólne pisanie wiersza oraz wyzwanie na miejsca do czytania poezji. Informacji o nich należy szukać na profilu akcji na Facebooku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy