banner ad

Poetka w pustym mieszkaniu. Pisarki z Dolnego Śląska z szansą na pobyt rezydencyjny w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

30 kwietnia 2021

Poetki związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem mogą ubiegać się o miesięczny pobyt w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie w ramach projektu „Poetka w pustym mieszkaniu – rezydencje u Szymborskiej”. Z opcji tej skorzystają trzy autorki. Nabór trwa do 6 czerwca.

Do projektu zgłaszać mogą się autorki tworzące utwory poetyckie i związane z Dolnym Śląskiem, czy to poprzez miejsce urodzenia, zamieszkania, czy też tematykę podejmowaną w swoich wierszach. Jakie inne warunki jeszcze należy spełnić, by otrzymać możliwość miesięcznego pobytu w mieszkaniu noblistki? Trzeba być osobą pełnoletnią, mieć na swoim koncie co najmniej jeden opublikowany tom poetycki (opatrzony numerem ISBN), a także być gotową do aktywnego uczestnictwa w życiu literackim, w tym w spotkaniach autorskich i wydarzeniach kulturalnych mających miejsce podczas krakowskiej rezydencji.

Ważne jest także, by do składanej aplikacji załączyć opis projektu literackiego, nad którym autorka będzie pracować w trakcie pobytu w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Ocenie jury ma podlegać także list motywacyjny, ten jednak nie może być zwyczajnym dokumentem – organizatorzy chcą, by miał formę tekstu poetyckiego.

Te wyjątkowe w swojej formie zgłoszenia zostaną ocenione przez jury, w którym znajdą się przedstawicielki i przedstawiciele Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius: Xavier Farre, Anna Kałuża, Karol Maliszewski, Adam Poprawa i Alina Świeściak. Jury wybierze trzy autorki, które pojadą do Krakowa w sierpniu, wrześniu i październiku.

Zgłoszenia należy dokonać do 6 czerwca 2021 roku poprzez formularz online, do którego należy załączyć wspomniany już poetycki list motywacyjny, swoją bibliografię, krótki życiorys oraz opis projektu literackiego, który realizowany będzie podczas rezydencji. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 28 czerwca 2021 roku.

Program rezydencyjny to nowa inicjatywa Wrocławskiego Domu Literatury realizowana we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Więcej informacji (w tym regulamin) znaleźć można na stronie www.literatura.wroclaw.pl.

[am]
fot. Kuba Ociepa/Fundacja Wisławy Szymborskiej

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy