Podszyli się pod pisarkę Valerię Luiselli i wyłudzili od organizatora jej nagrodę literacką w wysokości 30 tysięcy funtów. Próbowano też oszukać Olgę Tokarczuk

16 kwietnia 2021

30 tysięcy funtów należne laureatce nagrody Rathbones Folio trafiło w ręce internetowych oszustów, którzy podszyli się pod prawowitą zwyciężczynię, pisarkę Valerię Luiselli (na zdjęciu).

Podając się za pisarkę, oszust poprosił o przesłanie zdobytej nagrody za pośrednictwem systemu płatności PayPal, w którym do dokonania transakcji potrzebny jest jedynie adres e-mail. Minna Fry, przewodnicząca kapituły przyznającej wyróżnienie, potwierdziła publicznie, że pieniądze przepadły bez śladu, a o wszystkim poinformowano zarówno policję, jak i przedstawicieli branży wydawniczej.

Zwyciężczyni oczywiście nie musi obawiać się o należną jej kwotę. „Nasza laureatka Valeria Luiselli otrzymała swoją nagrodę w całości. Strata została wyrównana przez cięcie kosztów w innych miejscach” – zapewniła przewodnicząca kapituły.

Nagroda Rathbones Folio jest zarządzana przez fundację charytatywną działającą niezależnie od sponsora, którym jest Rathbone Investment Management. Jak mówi Fry, firma pospieszyła z pomocą w momencie kryzysu i pomogła fundacji w zaimplementowaniu dodatkowych procedur bezpieczeństwa.

To nie jest pierwsza taka sytuacja w branży. W reakcji na opublikowane w mediach doniesienia Jennifer Croft, tłumaczka „Biegunów”, która wspólnie z Olgą Tokarczuk zdobyła Międzynarodową Nagrodę Bookera, napisała na Twitterze: „Wysyłali e-maile do Olgi Tokarczuk jako ja, do mnie jako agent Olgi i do agenta Olgi, podając się za wszystkich”.

Z kolei w listopadzie 2020 roku na celowniku oszustów znaleźli się organizatorzy wartej 50 tysięcy funtów i przyznawanej za literaturę faktu Nagrody Baillie Gifford, szczęśliwie jednak nie doszło wówczas do przekazania pieniędzy. Jak raportuje „The Bookseller”, oszuści podali się w e-mailu za ubiegłorocznego zwycięzcę Craiga Browna i również zażyczyli sobie wypłacenia nagrody poprzez PayPal. Ton wiadomości był jednak tak różny od stylu pisania Browna, że adresaci błyskawicznie zorientowali się w sytuacji.

Z kolei w październiku 2020 podobne doświadczenie spotkało zarządców Nagród Forward przyznawanych za dokonania poetyckie, których wartość wynosi od 1 do 10 tysięcy funtów. Oszuści próbowali wcielić się w Caroline Bird, której przyznano główne wyróżnienie za najlepszy tomik wierszy. Próba wymuszenia została zgłoszona do brytyjskiego centrum zapobiegania cyberprzestępczości Action Fraud i do zarządu PayPala.

Kiedy „Testamenty” Margaret Atwood, wówczas jeszcze nieopublikowane, znalazły się na długiej liście Bookera w 2019 roku, oszuści próbowali wykraść manuskrypt, podając się za agentów literackich Atwood i nakłaniając jurorów nagrody do odesłania im tekstu. Próba wymuszenia i tym razem się nie powiodła. Wielokrotnie starano się wyłudzić również manuskrypty innych autorów.

[kch]
fot. The Vilcek Foundation

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy