Podręczniki poratowały we wrześniu budżety księgarń i zdominowały listę bestsellerów

15 października 2020

W trudnym okresie pandemii książki do szkoły podratowały wrześniowe budżety niektórych księgarń. W zestawieniu 20 najlepiej sprzedających się tytułów miesiąca udostępnionym przez Nielsen BookScan aż 14 pozycji zajmują podręczniki. Pozostałe to dwie lektury szkolne i cztery nowości.

„Rynek książki to system naczyń połączonych, z reguły w połowie września kończy się szczyt podręcznikowy i zaczyna się wysyp jesiennych nowości. W tym roku szczyt sezonu podręcznikowego nieco się przesunął w czasie i przypadł na ostatni tydzień sierpnia i przede wszystkim cztery tygodnie września. Sprzedaż podręczników na początku września była tak duża, że inne książki z wielkim trudem przebijały się do zestawień top” – informuje Renek Mendruń, konsultant z Nielsen BookScan.

Likwidacja gimnazjum wywołała w 2019 roku sztuczny „wyż demograficzny” w „nowych” szkołach ponadpodstawowych. Wtedy to dwa połączone roczniki uczniów poszły do pierwszej klasy liceum i technikum, weszła nowa podstawa programowa i trzeba było zakupić zupełnie nowe podręczniki. Jak informuje Nielsen BookScan, w tym roku sytuacja się powtórzyła w klasach drugich.

„Czasem trafiają się pytania: na ile zakup podręczników powiększa wartość koszyka zakupowego książek w skali całego rynku? Czy i na ile podręczniki zastępują inne książki w budżetach domowych? Z danych BookScan wynika, że zakupy podręczników nie powodują spadku zainteresowania najlepszymi nowościami. To raczej poziom sprzedaży najlepszych podręczników jest bardzo wysoki, nawet z punktu widzenia najbardziej poczytnych autorek i autorów. Wydaje się, że podręczniki szkolne uzupełniają i powiększają wartość rynku książki i zjawisko 'kanibalizacji’ – młodzież kupuje mniej literatury, bo pieniądze musi wydać na podręczniki – nie występuje lub jest marginalne” – wyjaśnia Renek Mendruń.

Dla księgarń sprzedaż podręczników była przez lata jednym z fundamentów istnienia. Z powodu koronawirusa branża przeżywa obecnie poważny kryzys. Duża sprzedaż książek szkolnych tuż przed II falą pandemii pozwoliła więc chociaż częściowo podreperować budżety księgarń.

W zestawieniu 20 najlepiej sprzedających się tytułów przygotowanym przez Nielsen BookScan Polska za okres od 6 września do 3 października oprócz 14 podręczników mamy dwie lektury szkolne („Hobbita” oraz pierwszy tom cyklu „Felix, Net i Nika”) oraz cztery nowości z 16 września: „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej, „Precedens” Remigiusza Mroza, „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg „Pokorę” Szczepana Twardocha.

Panel Nielsen BookScan pokrywa ok. 10-15% rynku księgarskiego w Polsce. Swoje dane z kas fiskalnych dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). W tej chwili firma pracuje nad włączeniem do panelu tzw. księgarń niezależnych.

Poniżej możecie zapoznać się z najlepiej sprzedającymi się tytułami w przedziale czasowym od 37 do 40 tygodnia roku (6 września – 3 października):

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy