„Podaruj wiersz” – rusza ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

28 maja 2019


Zbigniew Herbert pisał do przyjaciół, ważnych dla niego osób i artystów listy-wiersze, obdarowując ich autografami swych utworów. Teraz fundacja imienia poety chce zachęcić wszystkich, żeby też wręczali drugim wiersze, niekoniecznie swoje. 29 maja rusza ogólnopolska akcja społeczna „Podaruj wiersz”.

Udział w akcji ma polegać na przepisaniu wybranego wiersza na przygotowanej przez organizatorów karcie papeterii i podarowaniu go konkretnej osobie. W zamierzeniu organizatorów inicjatywa ta ma budować i wzmacniać sieć relacji międzyludzkich (międzypokoleniowych), których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie.

Na potrzeby ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz” organizatorzy przygotowali specjalną kartę papeterii, na której można odręcznie przepisać wybrany przez siebie utwór, by następnie taką kartę z przepisanym wierszem podarować wybranej osobie. Karty będzie można bezpłatnie otrzymać w bibliotekach publicznych na terenie całego kraju. W dniu rozpoczęcia akcji, udostępniona zostanie również bezpłatna aplikacja smartfonowa, która ułatwi wszystkim chętnym zadanie (pozwoli na lokalizację w najbliższej okolicy miejsc dystrybucji kart, będzie również zawierała elektroniczną wersję karty papeterii). Ponadto, kartę można pobrać na stronie Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

„Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to też intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni” – mówi pomysłodawca i moderator akcji, prof. Paweł Próchniak, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Do akcji „Podaruj wiersz” przyłączają się także instytucje pomocy społecznej, domy dziecka, hospicja i noclegownie dla bezdomnych – podopieczni tego typu placówek otrzymają wiersze przepisane specjalnie dla nich przez uczestników akcji. „Wierzę, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności. Dlatego gorąco zachęcamy uczestników akcji, aby osób, którym można podarować przepisany specjalnie dla nich wiersz, poszukali nie tylko w swoim najbliższym otoczeniu, ale również tam, gdzie dobre słowo i gest życzliwości są bardzo potrzebne – w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych…” – podkreśla Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w akcję oraz do dzielenia się zdjęciami i filmikami wideo (pokazującymi udział w akcji i jej efekty), które będą umieszczane na fanpage’u Fundacji im. Zbigniewa Herberta na Facebooku. Akcja trwa do 1 października.

[am]
fot. Calum MacAulay / Unsplash
źródło: Fundacja im. Zbigniewa Herberta

Tematy: , ,

Kategoria: newsy