Podaj Pomocną Książkę. Zbiórka pieniędzy na książkowe prezenty dla rodzin i dzieci w potrzebie
Fundacja Powszechnego Czytania rozpoczęła świąteczną kampanię, której tegorocznym celem jest zebranie środków na zakup książek dla rodzin i dzieci w potrzebie, przede wszystkim podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej. Inicjatywa potrwa przez cały grudzień.
Koniec roku, zbliżające się Święta, to szczególny okres, kiedy warto podzielić się dobrem i pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Fundacja Powszechnego Czytania zachęca, aby z tej okazji wspomóc najmłodszych potrzebujących i ich rodziny poprzez dołożenie się do książkowych prezentów dla nich.
Kampania zwraca uwagę na potrzebę istnienia książek w życiu każdego człowieka. Jak przekonuje fundacja, czytanie wspiera rozwój, przede wszystkim na wczesnym etapie życia. Pomaga osiągać pełny potencjał, odkrywać talenty, otwiera na świat i innych ludzi, pomaga osiągać dobrostan psychiczny. „Dostęp do książek jest szalenie ważny. Dotyczy to także posiadania ich na własność, w domu. To wciąż jedna z głównych barier w upowszechnianiu czytania” – informuje fundacja.
Badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej wskazują na dużą skalę wykluczenia czytelniczego w naszym kraju. „W Polsce ok. 20 proc. rodzin nie ma w domu ani jednej książki, kolejne 10 proc. ma wyłącznie podręczniki szkolne. To znaczy, że 30 proc. naszych współobywateli pozostaje bez żadnej książki do czytania” – cytuje wyniki badania fundacja.
„Książki mają moc wyrównywania szans. Jeśli dziecko lubi czytać, to ma to większy wpływ na jego sukces edukacyjny niż jego pochodzenie socjoekonomiczne. To bardzo ważne w kontekście pomagania środowiskom zmagającym się z trudną sytuacją życiową czy finansową” – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.
Posiadanie książek na własność jest bardzo istotne w zaprzyjaźnianiu się z nimi. Badania opublikowane w „Social Science Research” potwierdzają, że nastolatkowie, w których domu było minimum 80 książek, osiągają w szkole lepsze wyniki niż dzieci z domów, gdzie książek nie ma. Kontakt z nimi jest ważny także w miejscowych bibliotekach, lokalnych ośrodkach i świetlicach środowiskowych.
Dzięki wpłatom i darowiznom fundacja chce dotrzeć do osób wykluczonych z kultury książki i jednocześnie tych, którzy są w największej potrzebie. Paczki trafią przede wszystkim do rodzin będących pod opieką ośrodków pomocy i świetlic środowiskowych, także do podopiecznych domów dziecka. Fundacja zapewnia, że przekaże książki wszędzie tam, gdzie najbardziej ich brakuje. W tym roku szczególnym celem zbiórki jest pomoc obszarom dotkniętym skutkami powodzi.
Ilustrację promującą inicjatywę „Podaj Pomocną Książkę” wykonał znany ilustrator Dawid Ryski. W zbiórkę włącza się branża wydawnicza, przekazując książki do paczek prezentowych. Fundacja Powszechnego Czytania podjęła także współpracę z Fundacją Podaruj Gwiazdkę, która od lat spełnia świąteczne marzenia dzieci z Ośrodków Pomocy Społecznej. „Dzięki wspólnym działaniom książki trafią precyzyjnie do tych najbardziej potrzebujących. Dzieci, dla których przygotowujemy świąteczne prezenty, często marzą właśnie o książkach. Cieszymy się, mogąc spełniać te marzenia. Połączenie sił z Fundacją Powszechnego Czytania w ramach gwiazdkowych działań sprawia, że razem możemy zdziałać jeszcze więcej” – mówi Marcelina Kowalewska, koordynatorka Akcji Podaruj Gwiazdkę.
Pierwsze książkowe paczki z prezentami dotrą jeszcze przed świętami do podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodzku, jednego z miejsc, które poniosło największe straty w tegorocznej powodzi. Zebrane fundusze pomogą przygotować kolejne przesyłki do innych miejsc w całej Polsce. „Miło nam, że w tym roku, który był wyjątkowo trudny dla mieszkańców naszego regionu, możemy liczyć na wsparcie, nie tylko to najbardziej oczywiste. Książki to ważny prezent dla dzieci – pomoże im nie tylko w stawaniu się czytelnikiem, rozwoju wiedzy i zainteresowań, ale wspólne czytanie przyniesie także wiele radości” – komentuje Anna Borak-Kula, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko.
Darowiznę można przekazać na stronie Fundacji Powszechnego Czytania.
[am]
fot. Freepik
Kategoria: newsy